Mińsk MazowieckiMińscy warcabiści

Przełom kwietnia i maja obfitował w ogólnopolskie rozgrywki warcabowe, w których mińscy zawodnicy odnieśli znaczące sukcesy.

Stupolowe emocje

Pod koniec kwietnia w Szkole Podstawowej nr 10 w Bielawie odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Polski, mistrzostwa Polski seniorów starszych oraz puchar Polski młodzików. W turniejach udział wzięło 146 zawodników i zawodniczek reprezentujących 20 klubów. Wśród nich znalazło się 6 zawodników klubu MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki i 3 z GKS-u Diagram Mińsk Mazowiecki. Z mistrzostw zawodnicy Mazovii przywieźli 4 medale. Natalia Sadowska zwyciężyła w kategorii dziewcząt do lat 23 (sukces ten także powtórzyła w turnieju w grze Błyskawicznej), a 3 miejsce zajęła w nim Ewa Kosobudzka). Srebrny medal w kategorii seniorów starszych zdobył Stanisław Urbanek. Turnieje rozgrywane były systemem szwajcarskim oraz kołowym na dystansie 5,7 i 9 rund. Zawodnicy zajmujący miejsca I - III otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

W majowy weekend w Mińsku odbyły się 38. Drużynowe Mistrzostwa Polski w warcabach 100-polowych, w których wzięło udział 6 drużyn z Mińska, Błonia, Marek i Gniezna. Historyczny sukces osiągnęła w tym turnieju drużyna MKS Mazovia Mińsk Mazowiecki, sięgając po złoto. W składzie znaleźli się: Natalia Sadowska, Łukasz i Przemysław Kosobudzcy, Stanisław Urbanek.

– Są to najlepsi zawodnicy w Polsce, z tytułami mistrzów federacji, międzynarodowych mistrzów federacji i arcymistrzów – przypominał podczas rozdania pucharów prezes Polskiego Związku Warcabowego Tadeusz Kosobudzki. Drugie miejsce przypadło Lokatorowi Gniezno, a trzecie Olympowy Błonie. Bardzo dobrze, zajmując 4 miejsce, zaprezentowała się składająca się z juniorów druga drużyna Mazovii (Marta Bańkowska, Marcin Grzesiak, Marcin Banaszek i Artur Moczulski). Inna mińska drużyna – GKS Diagram (Anna Grodecka, Łukasz Wocial, Damian Rosiński i Marcin Wocial) zajęła 5 miejsce.

W ostatnim dniu rozgrywek rozegrano także XVIII Drużynowe Mistrzostwa Polski w warcabach błyskawicznych. Pierwsze miejsce zajęła drużyna Lokatora Gniezno, wyprzedzając Mazovię oraz Olymp Błonie. Organizację mistrzostw wspomógł MOSiR oraz starostwo powiatowe.

Numer: 20 (815) 2013   Autor: Teresa Romaszuk