JakubówJakubów gospodyń

Dzień kobiet powinien być świętem ruchomym. Do takiego wniosku dochodzą fani płci żeńskiej, bo 8 marca wypada przeważnie w poście. I jak tu urządzić huczną zabawę, by kobiety pamiętały ją cały rok... Okazuje się, że można i bez balu docenić trud gospodyń, a nawet sprawdzić ich wiedzę i wrażliwość na filmową komedię. Takie atrakcje zgotowały kobietom z gminy Jakubów mężczyźni z kręgu miejscowej władzy...

Dualne idealne

Jakubów gospodyń / Dualne idealne

Wójt Hanna Wocial lubi gale i rekordy. W mistowskiej hali sportowej było wszystko, bo dopisali zaproszeni goście i gospodynie, których prawie setka stanęła w szranki walki o tytuł najmądrzejszej laureatki. Nie było łatwo, bo najpierw uroczystość zdominowali celebryci – z posłankami i marszałkiniami włącznie – obdarowani pamiątkowymi koszami z lokalnymi produktami i przysmakami.

Na test z wiedzy o gospodarstwie rolnym z licznymi kontekstami zostało 40 minut, czyli po minucie na każde pytanie z podpowiedziami. Tematyka dotykała nie tylko racjonalnego prowadzenia gospodarstwa domowego, ale też agroturystyki, funduszy unijnych, bezpieczeństwa, przechowalnictwa, sprzedaży żywności, wyrobu produktów tradycyjnych oraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi.

Atrakcji spotkania było kilka. Po gościach i teście gospodynie odprężały się w kinie na trzeciej części Kogla-mogla. Wprawdzie taki misz-masz po 40 latach przypomniał im o uciekającym czasie, ale wróciły z Mikroklimatu zadowolone.

Już w mistowskiej hali okazało się, że wyniki testu są wysokie, ale nie do końca rozstrzygające. Chodziło o trzecie miejsce, do którego z wynikiem 34 punktów pretendowały aż trzy uczestniczki. Ustną batalię z Marzanną Kosieradzką z Nartu oraz Janiną Zawłocką z Kamionki wygrała Agata Sobotka z Rządzy.

Bez dogrywki srebro mądrości zdobyła Mariola Parol z Bud Kumińskich z wynikiem 36 punktów, a zwyciężyła tylko z półpunktową przewagą Maria Nowak z Moczydeł.

Laureatki otrzymały dwie nagrody – finansowe, odpowiednio po 100, 150 i 200 złotych i awans na olimpiadę powiatową. Nie tylko, bo dzięki Fundacji Mivena i naszej redakcji wzbogaciły się o komplet 25 podwójnych płyt DVD z nagraniami wszystkich festiwali chleba i etno-kabaretów.

Natomiast wszyscy uczestnicy /było także dwóch panów/ otrzymali dyplomy i... słoiki pocieszenia.

To nie koniec atrakcji, bo właśnie na koniec i wcale nie do kotleta seniorka Wąsowska recytowała liryczną opowieść o świątecznych relacjach damsko-męskich, a zaśpiewała pochodząca z Anielinka Izabela Zagórska. Wokalistka jest – jak sama mówiła – prawie nauczycielką w jakubowskiej podstawówce i kocha śpiewanie. Robi to całkiem nieźle, bo nawet słabo nagłośniony podkład muzyczny nie był w stanie zbić jej z tropów dźwięków.

Numer: 11 (1119) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *