Żandarmi na przysiędze

Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej urządziło kolejną przysięgę elewów służby przygotowawczej. Zimowa aura jak zwykle dawała się we znaki nie tylko wojskowym, a przede wszystkim gościom i licznie zgromadzonym na placu manewrowym rodzinom zaprzysięganych żołnierzy. Chłód spowodowany mroźnym wiatrem był na tyle dokuczliwy, że uniemożliwił grę dętej orkiestry, której muzycy bali się zamarznięcia metalowych instrumentów...

Z wiewów elewów

W uroczystym apelu uczestniczył przedstawiciel Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, a także przedstawiciele posłów ziemi mińskiej, komendanci jednostek ŻW, przedstawiciele jednostek wojskowych, uczelni wyższych, wojskowych centrów szkolenia, mińskich służb mundurowych, władz samorządowych oraz duchowieństwa.

Tradycyjnie licznie przybyły rodziny i znajomi elewów, którzy w tym dniu z dumą świadkowali swoim córkom, synom, siostrom, braciom i przyjaciołom. Przyjechali do Mińska z dziećmi, które dzielnie znosiły podmuchy mroźnego wiatru. Wszyscy czekali na kulminację uroczystości, czyli złożenie przysięgi. W imieniu 42 kandydatów na żołnierzy przed sztandarem jednostki stanęło trzech elewów i jedna elewka. Wyczytane nazwiska wyróżnionych zagłuszył wiatr, a ze względu na RODO służby informacyjne nie mogły nam ich od razu udostępnić. Okazało się, że byli to Kamil Smoliński, Artur Szczurkiewicz, Marcin Zięba i Monika Tylman.

Słyszalny był natomiast głos duchownych, którzy błogosławili żołnierzom i ich rodzinom. Prałat płk Adam Prus i prawosławny dziekan ŻW mjr Łukasz Godun oraz w imieniu Biskupa Polowego WP życzyli sukcesów w służbie i życiu prywatnym.

Wiatr nie zagłuszył też komendanta CSŻW. Płk dr Sławomir Niemirka podziękował elewom za trud i zaangażowanie, jakie włożyli w dotychczasowe szkolenie oraz życzył im powodzenia w dalszych etapach żołnierskiej służby. Był pełen uznania także dla kadry i pracowników Centrum Szkolenia ŻW, dziękując im za codzienny trud i zaangażowanie w szkolenie elewów.

I już tradycyjnie wyróżniającym się elewom wręczył listy gratulacyjne za uzyskanie bardzo dobrych wyników podczas realizacji szkolenia podstawowego. Otrzymali je szeregowi Ewa Klimaszewska, Aneta Gorczyca, Maciej Ziółek i Damian Wac.

W imieniu żołnierzy składających przysięgę głos zabrał szer. elew Kamil Smoliński, który podziękował za profesjonalne przygotowanie, przekazaną wiedzę i umiejętności, które będą podstawą w ich dalszej służbie wojskowej.

Uroczystość zakończyła defilada elewów i pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej pod dowództwem majora Tomasza Borka. Bez orkiestry dętej, ale też z werwą godną wszechogarniającego zimna.

Numer: 10 (1118) 2019 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *