Powiat mińskiPowiat wiedzy ekonomicznej

Słuszna idea promocji wiedzy ekonomicznej w powiecie mińskim przeżyła metamorfozę. Nie tak w swoich celach, jak formie. Oto pierwszy raz zadania testowe uczestnicy rozwiązywali on-line na komputerach. Korzystali ze specjalnego programu, który umożliwiał wybór prawidłowej odpowiedzi, ale nie tolerował błędów, które od razu były widoczne na ekranie. Prawie jak w telewizyjnych testach wiedzy, gdzie jednak czas na decyzję jest znacznie krótszy...

Gesty testu

Powiat wiedzy ekonomicznej / Gesty testu

Test wiedzy ekonomicznej to już sześcioletnia inicjatywa mińskiego Ekonoma, której celem jest propagowanie wiedzy ekonomicznej w powiecie, połączone z integracją środowiska lokalnego. Do tegorocznej przystąpiło 20 zespołów reprezentujących różne instytucje powiatu mińskiego. W szranki stanęły pary reprezentujące starostwo, gminy Siennica i Jakubów, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, Komendę Powiatową Policji, Komendę Państwowej Straży Pożarnej, Bank Spółdzielczego, firmy Afocopy Biuro-Serwis i JACKONET, stowarzyszenie Krok dalej oraz szkoły – GiLO, ZSA, ZS im. MSC, ZSS w Ignacowie i SP-3.

Zanim jednak poszli do pracowni komputerowych, wykładem na temat kompetencji społecznych uraczył wszystkich profesor dr hab. Stefan Kwiatkowski – rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

By choć trochę osłodzić stres, organizatorzy częstowali tłustoczwartkowymi paczkami.

A sam test? Pytania jednokrotnego wyboru dotyczyły ogólnej wiedzy ekonomicznej na poziomie podstaw przedsiębiorczości i aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Z uwagi na włączenie się szkoły w obchody 20-lecia powiatu mińskiego pojawiły się również zadania z zakresu najważniejszych informacji dotyczących samorządu powiatowego.

Test nie był trudny. Zdaniem jury najwięcej trudności sprawiły uczestnikom pytania dotyczące określenia organu pełniącego nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce, wskazanie prawidłowego herbu powiatu mińskiego oraz określenie obecnego składu zarządu powiatu. Takie błędy miała także testowa czołówka, gromadząc jednak ponad 90 procent prawidłowych odpowiedzi, czyli 19 i więcej punktów na 21 możliwych.

Takie wyniki pozwoliły wyłonić pięcioro finalistów, którymi okazały się ekonomiczne duety. Finaliści już na scenie rozwiązywali rebusy. Liczył się czas i poprawne rozwiązania.

O trzecie miejsce walczyły pary ze starostwa, Siennicy, ZSE i GiLO. Gimnazjaliści z Macierzanki, Krzysztof Pasik i Aleksandra Sulejewska, byli najszybsi, ale z mniejszą liczbą błędów wygrał duet z Siennicy, czyli Justyna Chrzanowska-Rogala i Mariusz Kozera, który jest obecnie zastępcą wójta Duszczyka.

Wyróżnienia otrzymała para Witold Kikolski – Aleksandra Majewska oraz Aleksandra Gańko i Kamila Sołodko z technikum ZSE.

Walka o prymat była bratobójcza, bo między uczniami liceum przy Pięknej. Okazało się, że więcej wiedzy i szczęścia miał mikst Dominika Wierzbicka – Bartosz Gałązka, który pozbawił złota męską parę Przemysław Kowalczyk – Michał Rogala.

Tak więc znowu najlepszymi ekonomistami powiatu okazali się uczniowie ze zgoła mało ekonomicznej szkoły. Może to sugerować, że wiedzę o gospodarce i finansach można zdobyć wszędzie, a szczególnie dzięki wnikliwej obserwacji życia i mediów. Szczególnie na poziomie podstawowym...

Numer: 10 (1118) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *