Chrośla karnawałowa

Znane i uznane wydarzenia trzeba kontynuować. Tak zrobił Gminny Ośrodek Kultury w Dębem Wielkim, przejmując od chroślańskich społeczników organizację konkursu kolęd i pastorałek. Wbrew pozorom nawet 20 stycznia nie jest zbyt późny na sławienie betlejemskiego cudu w wydaniu klasycznym i popularnym, a nawet obcojęzycznym. Byleby tylko bożonarodzeniowym puentom nie brakło przesłania i talentu…  

Talenty puenty

Chrośla karnawałowa / Talenty puenty

W tym roku pomimo krótkiego czasu na decyzję napłynęło w sumie 30 zgłoszeń solistów i zespołów, co daje prawie setkę uczestników. Konkurs sprawnie i wdzięcznie poprowadzili słownie, muzycznie i ze śpiewem Góreccy Kolędnicy, którzy od nowego roku są oficjalną grupą działającą pod kuratelą GOKu.

Uczestników oceniało jury, któremu przewodniczyła Monika Kuchta z MSzA w Mińsku i doktorantka teorii muzyki. Pomagały jej Julia Szatrow – z wykształcenia skrzypaczka, wokalistka chrześcijańskiego zespołu motocyklowego Boanerges Bikers Band oraz Barbara Majewska – studentka kierunku logopedii, laureatka wielu konkursów, a obecnie instruktorka sekcji śpiewu GOK.

Konkursowi patronował wójt Krzysztof Kalinowski, więc to on gratulował laureatom, pozostawiając wręczanie nagród i statuetek dyrektor Annie Piotrkowicz, a dyplomów przewodniczącej komisji konkursowej Monice Kuchcie.

Kto więc je otrzymał? Prawie wszyscy uczestnicy, bo każdy wykazał się jak nie doborem repertuaru, głosem i muzykalnością, to także prezencją sceniczną, a nawet urokiem osobistym.

I tak z przedszkoli oraz zerówek wygrało przedszkole DO-RE-MI, a wyróżnienia przypadły Mai Kalinowskiej za odwagę sceniczną i NUTKOM RE za ciekawą aranżację i zgranie zespołu.

Osobną grupę stanowili soliści. Tutaj z klas 1-3 SP najlepiej wypadła Laura Bajera, srebrna Julita Chomka oraz brązowe Aleksandra Kielczyk i Wiktoria Niemczak.

Natomiast z klas starszych SP klasę pokazała Halszka Rembowska, a za nią Bartosz Jackiewicz i Julia Wieczorek.

Z jeszcze starszych, czyli klas 7-8 SP i III GM pierwszy był duet Magda Puła i Jakub Ładno, a druga Malwina Linde.

Zespoły z podstawówek zdominowali uczniowie z Dębego, Śnieżynki z Rudy i… duet z Walercina, czyli Klaudia Dobrosiewicz z Oliwką Kaim.

Starsi byli równie liczni, a wśród nich zdecydowanie wygrał chór z dębskiej parafii św. Piotra i Pawła. Drugi był znacznie młodszy chór SP w Cygance, a trzeci – duet Malwiny i Bartka Zielenieckich.

Była i niespodzianka, czyli zestaw płyt DVD z 25 festiwali Fundacji Mivena. Jej prezes Zbigniew Piątkowski wyróżnił nim – a jakże inaczej – najbardziej tradycyjną, wręcz folkową pastorałkę od serca do ucha Klaudii Dobrosiewicz i Oliwii Kaim.

Imprezie towarzyszyła symboliczna wystawa zimowych prac lokalnej artystki Marii Korejwo jako zapowiedź drugiego spotkania poetycko- -malarskiego w ramach projektu GOK, który miał miejsce podczas piątego Góreckiego Kolędowania 21 stycznia 2019 w OSP Górki.

Działał również punkt gastronomiczny przygotowany przez Gościniec Goździejewski, a dodatkowo na najmłodszych czekała specjalna strefa zabaw i relaksu.

Tegoroczny repertuar był bardzo szeroki, od tradycyjnych, starych kolęd, po nowsze aranżacje czy też w obcym języku. Odbyliśmy niezapomnianą podróż w pokoju, sympatycznej atmosferze, w zadumie i radości – sumowała konkurs Anna Piotrkowicz, przypominając piękny refren Glorii z repertuaru TGD: Świętości świąt na każdy dzień / miłości więcej, szarości mniej / Na każdy dzień świętości świąt / nowego życia na Nowy Rok…

Numer: 4 (1112) 2019   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *