Wzięli i opisali…

Droga redakcjo… Przeczytałem wasz tekst o smogach bez trwogi i mam uwagi. Wiem, nie można na stronie napisać wszystkiego, ale pewne ewidentne prawdy ludzie muszą znać. Ot na przykład taką, by nie mylili śladu węglowego ze smogiem. Fakt, węgiel nie jest najczystszym źródłem energii, ale nie jest szkodliwy, gdy ma jakość i odpowiednio się go spala…  

Ślady zagłady

Wzięli i opisali… / Ślady zagłady

Zacznę od tego, że największym emitentem dwutlenku węgla w Europie są Niemcy. W ilości emisji cieplarnianej Polskę wyprzedzają nie tylko Wielka Brytania czy Włochy, ale i zielona, bo oparta na atomie Francja. Polski wkład w emisję globalną jest poniżej 1%, więc nawet gdybyśmy - zgodnie z życzeniem tych, którzy chcą przejąć polskie złoża - zarżnęli calutki nasz przemysł węglowy - świat nawet by tego nie zauważył. My byśmy to oczywiście odczuli, gdyż w efekcie powstałyby w Polsce nowe obszary biedy. Jak w Wielkiej Brytanii za rządów żelaznej premierki…

Gdy się jednak podkreśla, że to ten niby zielony Zachód emituje więcej, podnosi się krzyk, że Niemców czy Francuzów jest więcej niż Polaków, więc nie można jedynie patrzeć na całościowe emisje. Okazuje się jednak, że nie tylko bezwzględnie, ale i względnie Europa Zachodnia jest wyraźnie większym obciążeniem dla klimatu niż Polska. Świadczy o tym ślad węglowy na osobę, czyli per capita. Największy jest on na wyspach brytyjskich, w zielonej Finlandii, w wiatrowej Danii oraz w Niemczech. Jak widac na mapie, Polska jest zieloną wyspą…

Nie słuchajmy więc antywęglowej propagandy, bo nie o klimat w niej chodzi, lecz o energetyczny gambit wielkich tego świata.

Unia będzie utrudniała rozwój technologii węglowych. Ale przecież podobnie będzie zapewne utrudniała technologie jądrowe, które obecnie są modną alternatywą dla węgla. Czyżby, skoro od atomu odchodzą Niemcy, a i Francja ją redukuje. Może się okazać, ze wkrótce będzie na cenzurowanym tak jak węgiel. Poza tym pamiętajmy, że na wybudowanie reaktorów atomowych o mocy 6 GW potrzeba 150 mld zł.

Polska powinna inwestować w czyste technologie węglowe, w technologie geotermalne oraz na potęgę budować biogazownie z metanu pochodzącego z rolnictwa, wysypisk, ścieków oraz kopalni.

A co ze smogiem? Błagam, nie mylmy go z węglem. Ten najbardziej nie dający nam oddychać smog nie powstaje z energetyki węglowej, lecz z biedy. Z tego, że ludzie palą śmieciami w nieodpowiednich piecach oraz jeżdżą starymi samochodami.

Pamiętajmy o tym już przed świętami i zróbmy sobie, a także sąsiadom prezent – piec do górnego spalania tylko polskim węglem..

Numer: 51/52 (1107/1108) 2018   Autor: Wasz DONOsmogKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *