Muzyczne peregrynacje /9/

Na Święta Bożego Narodzenia ludzie zapraszają swoich najbliższych, by z nimi podzielić się opłatkiem. W Wigilię, aby urządzić kolację i o północy iść z nimi do kościoła na Pasterkę. Są to święta największe w roku, podczas których rozpamiętujemy tajemnicę narodzenia Chrystusa. Nic dziwnego, że w każdym polskim domu w ten dzień rozbrzmiewają przepiękne, jedyne w swoim rodzaju, kolędy…

Czysta tradycja

Muzyczne peregrynacje /9/ / Czysta tradycja

Istniejąca od XVIII wieku kolęda Bóg się rodzi, do której muzykę napisał Karol Karpiński, jest do dzisiaj najpiękniejszą żywą formą wyrażającą święta Bożego Narodzenia… Ale z Zachodu przyszła do nas też piękna kolęda napisane przez ks. Grubera Stille Nacht. Przyjęła się ona również w USA, gdzie podczas świąt rozbrzmiewa ona wszędzie…

W Polsce tradycja obchodzenia świąt Bożego Narodzenia jest wielowiekowa i nie została zagubiona do dzisiaj. Dla dzieci rodzice kupują choinki, dają im prezenty i uczą polskich kolęd. W bogatych domach przestrzegano podania 12 potraw wigilijnych, w uboższych rodzinach liczba ta sięgała siedmiu.

Polska zawsze słynęła z tolerancji religijnej. Przyjmowała tych, którzy uciekali przed prześladowaniami religijnymi z powodu wyznawania odmiennej religii. Schronienie w niej znaleźli protestanci, ewangelicy, wnosząc swą pracą wkład do kultury i nauki polskiej. Muzułmanie mają inną wiarę, ale jak każdy cywilizowany człowiek, wierzą w istnienie Stwórcy. Obchodzą więc ku czci Allaha 40-dniowy post zwany Ramadanem. Prawosławni mają święta dwa tygodnie po naszym Bożym Narodzeniu.

To znamy, ale Wolter – francuski filozof z epoki Oświecenia, uważał, że religia to opium dla ludu. Są ateiści, którzy uważają podobnie jak Kant, że niebo gwiaździste jest nade mną, a prawo moralne we mnie. Jednak jako pewnik możemy przyjąć, że cały świat stworzył Bóg według pewnych prawideł, które zawsze intrygowały człowieka, skłaniając go do odkrywania ich zasad.

To On objawia się zwykłemu człowiekowi w wydarzeniach, które wydają mu się nieprawdopodobne, a jednak jako cudowne zjawiska istnieją na Ziemi. Wiara w Boga trzymała społeczeństwo polskie, przywracając mu wolność, którą powinno strzec jak oka w głowie. Część społeczeństwa uprzyjemnia sobie święta wyjazdami. Podróże organizowane są w góry, do Chorwacji, do Włoch, Grecji i innych państw. W porównaniu z USA święta u nas trwają o jeden dzień dłużej. Tam na Wigilię wychodzi się z domu i kolację spożywa w restauracjach.

W Polsce jako jedynej w Europie ta tradycja jest kultywowana z wielką pieczą. Jest to zasługa księży, którzy przekonują młodzież do wiary w Boga i jak nauczyciele w szkołach pokładają w niej wielkie nadzieje…

Numer: 51/52 (1107/1108) 2018   Autor: Justyna Hampel





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *