SiedlceSiedlce festiwalowe

Koniec kwietnia upłynął w Siedlcach pod znakiem piosenki rosyjskiej, którą można było usłyszeć na I Festiwalu Piosenki Rosyjskiej dla Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych „Bałałajka”. Niech żałują ci, których tam nie było.

Rozśpiewana bałałajka

Siedlce festiwalowe / Rozśpiewana bałałajka

Niezwykły klimat, melodyjna, budząca zachwyt w sercu muzyka oraz liryczny, pełen nostalgii język rosyjski w wykonaniu młodych pasjonatów śpiewu to główne przyjemności, jakich doświadczyli widzowie, którzy dopisali. W dwudniowych przesłuchaniach odbywających się od 29 do 30 kwietnia wzięło udział 129 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum wraz z opiekunami. Młodzież przyjechała z najdalszych zakątków Polski, min. z województwa dolnośląskiego czy kujawsko-pomorskiego.

Organizatorami festiwalu byli: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Uczestnicy w gościnnych progach sali Podlasie zaprezentowali bardzo bogaty repertuar, w którym znalazły się piosenki ludowe, żołnierskie oraz współczesne w różnych aranżacjach. Nie brakowało typowych, spokojnych pieśni oraz zaskakujących niekiedy, współczesnych rockowych utworów. Jak zaznaczył Adam Bobryk – członek jury, w tym roku lepiej od zespołów spisali się soliści, ale – jak pokazał koncert galowy – i wśród tych pierwszych także nie brakowało mistrzów.

Jury wybierało najlepszych solistów i zespoły w dwóch kategoriach. W szkołachpodstawowych – najpiękniejszym głosem popisała solista Julia Kuzyka z Białegostoku i zdobyła I miejsce oraz grand prix, czyli wyjazd do Rosji. Zaraz za nią znalazła się druga Natalia Marczuk z Tucznej oraz trzecia Natalia Aleksiejuk z Michałowa. Grupowo wygrał duet Magdalena i Katarzyna Banasiak z Lublina, wyprzedzając parę Sofii Tokajuk i Valeryi Liuliak z Michałowa oraz zespół Wiktori Woźniak, Marii Gut i Natalii Zdzieszyńskiej z Sadkowic. W kategorii gimnazjum solista I miejsce przypadło Weronice Chilczuk z Parczewa, na drugim znalazła się Zuzanna Kameckaz Żelkowa Kolonii, a na trzecim – Karol Suchecki z Lublina. Z zespołów na zwycięzcę wybrano natomiast duet Katarzyny Cichosz i Filipa Pikusa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Drugiego miejsca nie przyznano, a na trzecie zasłużyły: Elwira Romaniuk, Ewelina Wężowska i Katarzyna Gdula z Piszczaca. Oprócz nagród głównych przyznano także wyróżnienia. Mimo, że wśród nagrodzonych zdecydowanie przeważały dziewczęta, to chłopcy zaprezentowali się równie bogato.

Bałałajka przyciągnęła rzesze młodszych i starszych sympatyków piosenki rosyjskiej. Szczególnie widoczne było to podczas koncertu galowego, który był niezwykle wzruszający i stał się zachętą do organizacji festiwalu w przyszłym roku.

Numer: 19 (814) 2013   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *