Powiat mińskiPowiat ożywień

Jak dobrze pójdzie, za 4-5 lat powiat miński stanie się atrakcją turystyczną. Skąd taki wniosek? Z tezy postawionej przez jedną z grup warsztatów ożywieniowych, które miał stworzyć konkretne projekty przyciągające turystów. Pierwszy z nich ma doprowadzić do zwiedzania uroków powiatu wolniej i ciekawiej…  

Koni nie dogoni

Powiat ożywień / Koni nie dogoni

Już teraz powiat miński jest wyjątkowy i niech wszyscy do nas przyjadą zobaczyć jego walory. Tego jest pewna wójt Hanna Wocial. Tym razem jako szefowa grupy zaproponowała, by prócz tradycyjnych środków transportu jak np. kolej czy autobusy, powiat zwiedzić pieszo, konno i rowerem. Każda gmina ma mieć broszurę z informacjami, a wydana mapa zawierać wszystkie ścieżki rowerowe na terenie powiatu. To już częściowo jest zrobione, ale w informatorze muszą być zaznaczone wszystkie miejsca atrakcji. To miejsca gospodarstw agroturystycznych i stadnin koni, szlaki ścieżek rowerowych i promocja produktów regionalnych.

Kolejne cele to budowa ścieżek rowerowych we wszystkich gminach, planowanie ich we współpracy międzygminnej oraz rozbudowa już istniejących ścieżek, a także połączenie ścieżek na terenie całego powiatu w całość.

Skoro ścieżki, to także wypożyczalnie rowerów, przynajmniej po jednej dla każdej gminy. Nie tylko, bo projekt infrastruktury turystyki rowerowej przyczyni się do tworzenia wiat do odpoczynku, parkingów, punktów napraw rowerów, gastronomii, toalet, noclegów i atrakcji dla dzieci.

Projekt mógłby rozwiązać problemy lokalne w postaci: braku nowych miejsc pracy – szczególnie w turystyce, niewykorzystywanych walorów turystycznych, braku promocji wszystkich gmin i walorów lokalnych produktów i atrakcji.

Można robić wszystko, bo w jednej z gmin jazda koniem ciągnącym przyczepę z obornikiem stała się pierwszorzędną atrakcją. Jednak do rozwiązywania tych celów potrzebni są partnerzy – gminy, powiat, grupy nieformalne, stowarzyszenia i lokalny biznes. Jeśli wyjdzie, na projekcie skorzystają mieszkańcy całego powiatu mińskiego, sąsiedzi, turyści i lokalni przedsiębiorcy.

Problemy, jakie mogą się pojawić przy realizacji projektu, to brak środków finansowych na jego realizację, mała liczba osób zainteresowanych i brak pozwoleń na budowę. Mimo wszystko już w I kwartale 2019 roku ma być utworzona grupa do realizacji projektu, w tym wybór lidera. Później powstanie kompleksowy przewodnik powiatowy, większa akcja promocyjna w sieci i mediach. Na 2020 rok przewidują otworzenie wypożyczalni rowerów oraz miejsc z wyrobami lokalnymi, a do końca 2021 pełnej infrastruktury konno-rowerowej. Projekt ma być finansowany ze środków gminnych, powiatowych i zewnętrznych.

Zgromadzeni na gali ożywiania nie protestowali. To projekt ciekawy, ale czy na tyle, by go wdrażać… Tym bardziej, że przedsiębiorcy nie uczestniczyli w warsztatach, a w tak publiczny interes trudno im będzie wchodzić. No chyba że zostanie sprzężony z innym projektami, o których napiszemy w kolejnych edycjach tygodnika i pokażemy w reportażach CsTV.

Numer: 49 (1105) 2018   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *