Dębe integracji

W niedzielę 2 grudnia 2018 r. gmina Dębe Wielkie zorganizowała drugą edycję dnia bez barier. Wszystko z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Gospodarzem spotkania był wójt Krzysztof Kalinowski, a prowadzącą Marlena Jackiewicz, jego pełnomocniczka ds. osób niepełnosprawnych. Byli i artyści, którzy w imię pokonywania barier poświęcili swój czas i talent…  

Kariery na bariery

Przedsięwzięcie zostało przygotowane dla osób niepełnosprawnych oraz osób pełnosprawnych, które mają wpływ na życie i rozwój osób z niepełnosprawnością.

Na akcji charytatywnej, która odbywała się w Zajeździe pod Dębem w Chrośli, swoją działalność zaprezentowało kilkanaście podmiotów, a wśród nich PCPR, PUP, PŚDPS, GOPS i GOK w Dębem Wielkim, Parafialny Zespół Caritas, Dom Pomocy Społecznej Jedlina w Mieni, Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Zespół Szkół Specjalnych w Ignacowie, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej”, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w Warszawie oraz Młodzieżowa Rada Gminy Dębe Wielkie.

Na drugi dzień bez barier przybyło bardzo dużo osób, które miały możliwość skorzystania z propozycji ofert pracy dla osób z niepełnosprawnością, ofert edukacyjnych przygotowanych przez poszczególne szkoły i organizacje, a także innych atrakcji, które były dostępne w ramach projektu.

I tak oprócz ekranowego występu grupy teatralnej z Ignacowa, można było otrzymać upominki od podopiecznych organizacji, uzyskać odpowiedzi na wiele pytań związanych z pomocą dla osób niepełnosprawnych, a małych i dużych gości zabawiały animatorki oraz bajkowy bohater Minionek.

Był też artysta estradowy Ryszard Bazarnik, który poprowadził zajęcia artystyczne z gry na bębnach. Z mottem, że wspólne działanie ma nie tylko sens, ale wyzwala też artyzm.

Natomiast warsztaty na wózkach inwalidzkich, które przeprowadziła Fundacja Aktywnej Rehabilitacji z Warszawy, pokazały, że fachowe omijanie czy pokonywanie przeszkód nie jest aż tak trudne.

Jak dla strażaków pokaz sprzętu strażackiego wraz z przejażdżką wozem strażackim, czy zaparzenie słynnej dębskiej kawy żołędziówki.

Pod koniec spotkania przybył do gości Święty Mikołaj, który nie omieszkał wręczyć wszystkim grzecznym dzieciom małe upominki. Uwieńczeniem spotkania był koncert kolęd. Tym razem disco-polowa Nastja zachwyciła swoim przepięknym głosem, a śpiewając wspólnie kolędy, przybliżała gości do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie tak wspaniałych występów przed salą wszyscy odpalili zimne ognie w towarzystwie baniek mydlanych.

Gmina Dębe Wielkie planuje, aby pokonujące bariery wydarzenie odbywało się corocznie i zawsze w związku z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych.

Numer: 49 (1105) 2018 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *