Powiat niepodległy

Każdy czas i miejsce są dobre do uczczenia odrodzonej ojczyzny. Także w kontekście lokalnym, co czują społeczności aktywnych wsi. Należą do nich niewątpliwie druhowie z Mlęcina, którzy 1 grudnia postanowili dać upust swego patriotyzmu…  

Mlęcin zanęcił

Powiat niepodległy / Mlęcin zanęcił

By doniosłości stało się zadość, na początku uroczystości podnieśli uroczyście flagę Polski i odśpiewali państwowy hymn. Chwilę później odsłonięto pamiątkowy obelisk. Na jego tablicy napisali, że 1 grudnia 2018 roku na pamiątkę jubileuszu odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli i ku pamięci przyszłych pokoleń społeczeństwo Mlęcina z gminy Dobre odsłoniło pamiątkowy obelisk i zasadziło dąb stulecia. Uczyniła to OSP w Mlęcinie, chcąc aby były one żywą historią, szczególnie dla młodych mieszkańców.

Księża obydwu wiśniewskich parafii odmówili modlitwę intencyjną, a strażacy przygotowali kapsułę. Umieścili znaki czasu, czyli akt erekcyjny, pamiątkowy kotylion, polskie monety, okolicznościowe plakaty związane z odzyskaniem niepodległości oraz – na wyraźną prośbę – aktualny egzemplarz tygodnika Co słychać?

Włożenie wszystkich pamiątek w wąską kapsułę sprawiło nie lada trud, ale gdy się już udało, starosta Antoni J. Tarczyński umieścił ją w dole na korzenie dębu stulecia.

Już w remizie dzieci z miejscowej szkoły zaśpiewały kilka pieśni związanych z odzyskaniem niepodległości, a goście podsumowali uroczystość. I tak starosta Tarczyński powiedział, że jest pod ogromnym wrażeniem tej skromnej, ale doniosłej uroczystości i pomysłu na nią. Dobiegający końca rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń i uroczystości, które zawierały akcenty jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, bądź były jemu w całości poświęcone. To, co dzisiaj zobaczył i doświadczył w Mlęcinie, pięknie uzupełnia ten bogaty kalendarz wszystkich uroczystości. Pomysł z upamiętnieniem niepodległości poprzez obelisk, dąb i kapsułę uważa za rewelacyjny. W jego opinii Polska to nie jest ulica Wiejska w Warszawie, a przede wszystkim tutaj w każdym z nas, w każdym naszym domu i małej ojczyźnie.

Natomiast wójt Tadeusz Gałązka podziękował za możliwość uczestniczenia w tej doniosłej uroczystości, która dała wyraz patriotyzmu lokalnej społeczności. Tych akcentów w gminie Dobre jest dużo, choćby 11 listopada była przepiękna akademia strażacka. Myśli, że na tym się nie skończy. Na ręce prezesa OSP złożył podziękowania dla nich i całej społeczności Mlęcina.

W tej sytuacji strażakom nie pozostało nic innego, jak zaprosić gości na poczęstunek. Oprócz władzy i strażaków przyszły także mlęcińskie gospodynie. Może i one złapią się na haczyk aktywności, bo jest ku temu szansa. Wystarczy dziesięć z nich, by powstało KGW na modłę obecnej władzy, czyli z wkładką 3 tysięcy złotych na zagospodarowanie.

Numer: 49 (1105) 2018   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *