Tydzień z prawem (234)

Zawsze byliśmy dumni z córki – uczyła się bardzo dobrze i skończyła wymarzone pedagogiczne studia. Niestety nie mogła znaleźć dobrze płatnej pracy w zawodzie i wyjechała za granicę. Chce jednak wrócić, więc postanowiliśmy darować jej dom, który może zaadaptować na przedszkole, i wesprzeć ją finansowo, aby mogła rozpocząć działalność. Jak to zrobić, żeby nie mieć w przyszłości kłopotów np. z podatkami…

Legalna pomoc

Adwokat Agnieszka Malczyk

Instytucję darowizny reguluje kodeks cywilny. Zgodnie z nim darowizna polega na bezpłatnym świadczeniu jednej osoby na rzecz drugiej. Celem darowizny jest wzbogacenie obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Warto wiedzieć, że darczyńcami jak i obdarowanymi może być kilka osób – np. oboje rodzice. Aby dokonać czynności darowizny potrzebne jest złożenie przez darczyńcę i obdarowanego zgodnych oświadczeń woli. W przypadku gdy wręczą państwo córce pieniądze, od razu wystarczy spisać umowę darowizny u notariusza.

Oczywiście, że darowizna rodzi obowiązek podatkowy. Stawki wahają się od 3 do 20% od części darowizny, która przekracza kwotę wolną od podatku w zależności od grupy podatkowej. Darowizna w najbliższej rodzinie, jak w państwa przypadku, należy do pierwszej grupy podatkowej. Należą do niej małżonek, zstępni – syn, córka, wnuki, prawnuki, wstępni – matka, ojciec, dziadkowie, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej wynosi 9 637 zł. Jeśli nawet wysokość darowizny między najbliższymi przekroczyła tę kwotę, można się ubiegać o zupełne zwolnienie z podatku. Konieczne jest jednak jej zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego oraz dokładne udokumentowanie tej darowizny.

Brak zgłoszenia nabycia majątku przez osobę objętą zwolnieniem skutkuje tym, że darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Oznacza to, że w takim wypadku darowizna w najbliższej rodzinie powoduje konieczność złożenia deklaracji i zapłaty podatku. Obowiązek zgłoszenia nabycia majątku przez osoby zwolnione oraz złożenia deklaracji przez pozostałych podatników wyłączony jest w przypadku, gdy umowę darowizny sporządzał notariusz. Darowizna w najbliższej rodzinie powoduje konieczność zgłoszenia jej w odpowiednim urzędzie skarbowym na druku SDZ2. Na zgłoszenie darowizny córka ma pół roku od czasu jej otrzymania.

Tak więc zwolnienie z podatku w przypadku darowizny nie jest ograniczane w żaden sposób. Nie ma limitu kwotowego dla darowizny zwolnionej z podatku oraz żadnych warunków dotyczących używania bądź zbycia darowizny ani jej celu. Darowizna w najbliższej rodzinie dla podatnika może więc być korzystna ze względu na prawo do wykorzystania jej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca nie wykazuje przychodu z tytułu otrzymania darowizny, ani nie płaci podatku dochodowego, ponieważ te świadczenia podlegają podatkowi od spadków i darowizn.

Numer: 46 (1102) 2018   Autor: Adwokat Agnieszka MalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *