Jednym okiem /87/

Przedwojenna Polska. W biednej wiosce chłopi postanowili zebrać się i kupić sobie krowę medalistkę. Krasula z Lublina kosztowała 1000 zł, a ta z Mińska Mazowieckiego – 650. Zakupiono czempionkę z Mińska, jednak próby uzyskania od niej wysokomlecznych cieląt nie powiodły się. Zrozpaczeni chłopi udali się w końcu do specjalisty. Wyjaśnili, że krowa nie pozwala się zbliżyć żadnemu bykowi – A czy ta krowa nie jest czasem z Mińska? – zapytał agronom – Jak pan zgadł, panie inżynierze?! – zdziwili się gospodarze – To proste, panowie. Moja żona stamtąd pochodzi…

Pomyślności, Polsko…

Jednym okiem /87/ / Pomyślności, Polsko…

Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość. Mińsk Mazowiecki wyzwoliły oddziały POW i strażypożarnej. W tych dniach wiele mówimy o wielkich postaciach historycznych – a wciąż za mało o codziennym życiu zwykłych ludzi. W zrujnowanym przez rozbiory i I wojnę światową kraju było wiele nędzy. Zwłaszcza w pierwszych latach niepodległości szalała inflacja i drożyzna. Bywali ludzie, których nie stać było nie tylko na porządne ubranie czy buty, ale nawet na chleb powszedni. Moja Babcia opowiadała mi, że z powodu braku obuwia w wielu rodzinach dzieci chodziły do szkoły na przemian. Mimo wysiłków jeszcze w 1931 r. było w Polsce 23% analfabetów. W naszym województwie warszawskim – 21%.

Młode państwo zaczynało praktycznie od zera – we wszystkich dziedzinach życia. A jednak rozwijało się niezwykle szybko. Jak grzyby po deszczu powstawały szkoły, fabryki, instytucje kulturalne, wiejskie spółdzielnie i koła gospodyń. W Mińsku Mazowieckim prężnie działała Fabryka Maszyn i Odlewów Rudzkiego. Dzisiejszy FUD. W 1925 roku otwarto elektrownię – choć na elektryfikację sąsiednich miejscowości jeszcze długo trzeba było czekać. Od 1937 roku mieszkańcy naszego powiatu mogli już dojeżdżać do stolicy pociągiem elektrycznym. Miasto gościło Józefa Piłsudskiego – a także gen. Hallera i młodego Charlesa de Gaulle’a.

Na wieś posyłano nauczycieli, agronomów, lekarzy i specjalistów od higieny. A że w siermiężnych czasach PRL-u II Rzeczpospolita wydawała się nam niemal bajkową krainą – to świadczą choćby dialogi z filmów Barei: – Węgiel jest we wsi! Wojna będzie, przed wojną też był! W ciągu zaledwie 20 lat niepodległości naszym dziadkom i pradziadkom udało się zrobić bardzo dużo. Pamiętajmy o tym. Dwustu lat, Polsko!

Numer: 45 (1101) 2018   Autor: Anna M. Sikorska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *