Muzyczne peregrynacje /1/

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zarania jego istnienia. Współczesne tworzone są różne gatunki muzyczne – pop, jazz, disco-polo i wreszcie ta tajemnicza, przez Boga dana człowiekowi muzyka poważna. Geniusz posuwa cały świat do przodu. Zdarza się to raz na cały wiek…

Nuty niepodległe

Muzyczne peregrynacje /1/ / Nuty niepodległe

Mieć do czynienia z najwybitniejszymi geniuszami muzycznymi wyzwala w człowieku kalos kagatos – wrażliwość na dobro i piękno. Pamiętajmy, że w Warszawie istnieje Filharmonia Narodowa od 1901 roku – przybytek sztuki najgłębszej. Różni ludzie mają różne upodobania. Jeden pójdzie na koncert zespołu reggae, inny posłucha jazzu, a jeszcze inny wybierze się na koncert muzyki klasycznej.

Filharmonia Narodowa w przeszłości organizowała koncerty muzyki popularnej. Obecnie skupia się na upamiętnieniu 100lecia odzyskania niepodległości Polski przez ówczesny rząd Paderewskiego. Stąd koncert z udziałem pianistów Jabłońskiego i Kurza, którzy wykonali fantazję polską i koncert fortepianowy a-moll Paderewskiego z orkiestry FN pod dyrekcją M. Dziekun.

Stąd w środę 7 listopada koncert pieśni kurpiowskich K. Szymanowskiego, a w sobotę 10 listopada jego balet Harnasie opiewający tradycję góralską. No i dwaj pianiści. 18 listopada wystąpi M. Szymanowski z recitalem muzyki polskiej, a 2 grudnia zagra światowej sławy Grigorij Sokołow.

Koneserom muzyki współczesnej polecam I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Euforie. Od 23 listopada będzie okazja zetknąć się z muzyką K. Pendereckiego, którą można poznawać przez całe życie. Dobra muzyka wciąga człowieka jak narkotyk. Kto raz zachwyci się dobrym wykorzystaniem, będzie szukał go u innych muzyków i będzie stawiał wymagania wobec organizatorów imprez.

Dla zwykłych słuchaczy pójście do filharmonii jest swoistym ewenementem. Można pokazać się w ładnym stroju, zdobyć autograf występującego muzyka i podziwiać piękne wnętrze gmachów FN w Warszawie.

Polecam także środowe koncerty na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jeszcze tam można posłuchać brzmienia pięknego instrumentu, jakim jest klawesyn. Jest to barokowy instrument wprowadzony w XX wieku przez genialną Wandę Landowską. Bardzo ciekawe jest zestawienie muzyki klawesynowej z XVIII w. z awangardą muzyki XX w. Jest dużo kompozycji na klawesyn pisanych przez europejskich i amerykańskich kompozytorów, które wyznaczają kierunek, w jakim współczesna muzyka będzie tworzona. W kompozycjach wybitnych muzyków zawarta jest intencja skierowana ku słuchaczom, jak mają traktować współczesny świat, by nie zginął i mógł rozwijać się równolegle ze współistnieniem państw.

Numer: 45 (1101) 2018   Autor: Justyna Hampel





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *