DobreDobre w muzeum

W słoneczną niedzielę 14. października odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Społecznego Muzeum im. Konstantego Laszczki w Dobrem

Oklaski dla Laszczki

Niewielki, ale pięknie odrestaurowany budynek dawnej dobrzańskiej szkoły powszechnej, w którym od niedawna mieści się Muzeum, z trudem mógł pomieścić wszystkich znakomitych gości. Przybyli przedstawiciele władz województwa – z wicemarszałek Janiną Ewą Orzełowską na czele, sejmiku mazowieckiego i gminy. A także przyjaciele Dobrego zza miedzy – z Siedlec i zaprzyjaźnionego muzeum na zamku w Liwie. Lecz przede wszystkim zjawili się potomkowie Artysty. I to przedstawiciele aż trzech pokoleń – wnuków, prawnuków i praprawnuków Konstantego Laszczki. To właśnie najmłodsze dzieci z tej rodziny dokonały uroczystego przecięcia pamiątkowej wstęgi.

Wyraźnie wzruszeni krewni Mistrza podziękowali za to, że mogą znajdować się w tak pięknym miejscu – i obiecali, że także kolejne pokolenia rodziny nie będą zrywać więzów, łączących ich z miejscem urodzenia pradziadka. Dobrzański proboszcz, ks. dr Grzegorz Chojnicki uroczyście poświęcił nowy budynek. Honory domu pełnili zaś dobrzański wójt Tadeusz Gałązka, wicewójt Piotr Chmielewski i niezrównana kustosz, Jadwiga Grzenda.

To ona pokrótce przypomniała historię życia i twórczości artysty, który z Makówca zawędrował aż do Krakowa i Paryża. Opowiadała też w swoim niepowtarzalnym stylu o pracy kustosza, za co została przez wszystkich zebranych ochrzczona czarodziejką dobrzańskiego muzeum i nagrodzona gromkimi oklaskami. Do jej wyjątkowej roli dla tego miejsca nawiązywało zresztą wielu mówców. Tym bardziej, że otwarcie przypadło w przededniu jej imienin. Dzieci z dobrzańskiej szkoły tłumaczyły, że wyjątkowość naszego Muzeum polega właśnie na tym, że było „tworzone sercem”. Sercem takich osób jak Jan Zych i Jadwiga Grzenda. Z uwagi na wspomnianą wyżej szczupłość miejsca, dalszy ciąg programu artystycznego odbył się już w budynku szkoły w Dobrem, która, jak wiadomo, nosi imię wielkiego rzeźbiarza. Uczniowie przygotowali na tę okazję składankę słownomuzyczną poświęconą czcigodnemu patronowi. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem dla zaproszonych gości w stołówce szkolnej.

Numer: 42 (1097) 2018   Autor: Anna i Piotr Sikorscy

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *