Powiat mińskiGóras do Sejmiku Mazowsza

Od 12 lat pracuje na różnych szczeblach samorządu terytorialnego w radzie powiatu mińskiego i radzie miasta Mińsk Mazowiecki. W nadchodzących wyborach startuje do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Dlaczego?

– Chciałbym wykorzystać swoje doświadczenie samorządowe i zawodowe pracując w administracji rządowej, by walczyć o sprawy wschodniego Mazowsza w sejmiku województwa. Na co dzień kieruję gabinetem politycznym wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Doskonale zdaję sobie sprawę, jak duże znaczenia mają sejmiki wojewódzkie. Przez dekadę pracy w samorządzie obserwowałem liczne spory toczone o pozyskanie każdej złotówki od Marszałka – mówi Michał Góras, szef gabinetu politycznego ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Więcej dla Mazowsza

Góras do Sejmiku Mazowsza / Więcej dla Mazowsza

Jak wygląda sytuacja dotycząca funduszy unijnych na Mazowszu?

– Nie godzę się z tym, by wschodnie Mazowsze, dawne województwa siedleckie i ostrołęckie były traktowane jak ziemia zapomniana. Dzisiaj statystyki są nieubłagalne. Dużo środków trafia do bogatej Warszawy, byłbym to w stanie zrozumieć, bo to stolica Polski. Tymczasem zaraz za Warszawą jest region płocki, a nie wschodnie Mazowsze. Środki unijne miały pomóc wyrównywać dysproporcje, a pod obecnymi rządami POPSL jest odwrotnie.

W jaki sposób zwiększyć atrakcyjność naszego regionu?

– Bardzo wiele zależy od nowoczesnej infrastruktury oraz przyjaznych warunków rozwoju przedsiębiorczości. Sieć dróg i mostów, wodociągów i kanalizacji, jeśli nie jest rozwinięta w dostateczny sposób, nie tylko ujemnie wpływa na standard życia mieszkańców, ale także na efektywność produkcji rolnej. Jednak dzięki umiejętnemu wykorzystaniu dotacji z Unii Europejskiej oraz woli i chęci współpracy z otwartym na samorząd rządem, możemy poradzić sobie z problemami.

Czyli jest o co walczyć?

– Tak sprawiedliwe dzielenie środków i wyrównywanie szans to moje główne wyzwanie, jakie sobie stawiam. To są ostatnie lata, kiedy te pieniądze unijne są jeszcze w dużych kwotach, można je dzielić tak, by mieszkańcy powiatów mińskiego, węgrowskiego, garwolińskiego czy wyszkowskiego mogli odczuć, że te środki do nich spływają. Należy pamiętać, że Mazowsze nie kończy się na Warszawie czy Płocku. Trzeba wyrównywać dysproporcje i wspierać mniejsze samorządy. Nie jest tajemnicą, że pozyskiwanie środków na inwestycje i rozwój wymaga dobrej współpracy z rządem.

– Wyrównywanie szans. Proszę powiedzieć jak rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera lokalne inicjatywy w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.  

W ostatnich trzech latach z dzięki programom ministra udało się unowocześnić infrastrukturę wielu samorządowych instytucji kultury. Dzięki środkom z ministerstwa dofinansowano prace w następujących podmiotach: CKiS w Siedlcach, GOK w Mordach, zmodernizowano salę tańca w GOK w Wildze, zakupiono wyposażenie do GOK w Dębem Wielkim Wielkim, dofinansowano remont Domu Kultury w Halinowie, kompleksowe przygotowanie sali oraz zakup wyposażenia w MiGOK w Łochowie, budowa teatru letniego w gminie Łyse. W Mińsku Mazowieckim dokonano zabezpieczenia przeciwpożarowego w Miejskim Domu Kultury, wyposażono Miejską Szkołę Artystyczną, zmodernizowano budynek przy ul. Pięknej w Mińsku Mazowieckim oraz niszczejący od lat Hufiec ZHP.

Należy wspomnieć także o renowacji zabytków. Dzięki programom MKDIN dofinansowanie na remont otrzymało wiele świątyń m.in. katedra w Siedlcach, Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce, kościoły w Kadzidle, Wyszkowie, Myszyńcu, Łysych, Lipnikach, Baranowie, Cegłowie, Sobolewie, Maciejowicach, Górznie, Węgrowie oraz kościół Starokatolicki w Mińsku Mazowieckim.

Widać także przyspieszenie inwestycji w zakresie nowych muzeów. Jak wygląda sytuacja w naszym regionie?

– Intensywnie przyspieszyła budowa Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, dzięki czemu już w 2019 roku będziemy mogli zwiedzać jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Rozpoczęto budowę nowych muzeów: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Dom Rodzinny Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej. Ponadto dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powiększono Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem, sfinansowano dokumentację techniczną rozbudowy Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim, wsparto działalność Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince – oddziału Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce oraz poddano konserwacji słynny obraz El Greco „Ekstaza św. Franciszka” w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Milionowe dotacje  trafiły także do Cegłowa, Latowicza i Siennicy na rozwój bibliotek. To są konkrety potwierdzające, że rząd wspiera także te samorządy, które nie są rządzone przez PiS.

Pamiętajmy, że rozwój wschodniego Mazowsza wymaga dobrej współpracy władz samorządowych miasta, powiatu, województwa z władzami centralnymi. Dzięki temu możliwa będzie synergia, która pozwoli na rozwój wschodniego Mazowsza, na rozwój gmin w powiecie mińskim, garwolińskim czy węgrowskim.

Nic, tylko życzyć Panu powodzenia...

– Dziękuję serdecznie

Numer: 42 (1097) 2018





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *