Powiat mińskiPowiat turniejowy

Policjanci oraz pracownicy wydziału kryzysowego i spraw obronnych Starostwa Powiatowego w Mińsku od wielu lat współpracują przy organizacji licznych konkursów. Jedną z takich inicjatyw jest przygotowywanie powiatowych eliminacji Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W dwuetapowych szrankach stanęły drużyny z 29 placówek oświatowych w powiecie - 15 szkół podstawowych i 14 gimnazjów.

Bezpieczna wiedza

Powiat turniejowy / Bezpieczna wiedza

W czwartek, 11 marca, w auli Budowlanki w Mińsku trzyosobowe drużyny walczyły w etapie teoretycznym. Burzy mózgów przyglądali się naczelnicy - z drogówki nadkom. Piotr Wojda, a z wydziału zarządzania kryzysowego Tomasz Górny. Nad prawidłowym przebiegiem tego etapu czuwali również: zastępca naczelnika WRD asp. sztab. Dariusz Wiercioch, sierż. sztab. Mariusz Pogorzelski oraz Marcin Całka i Łukasz Lipiński.

Teoretyczny etap turnieju polegał na odpowiedzeniu na 25 pytań obejmujących znajomość przepisów ruchu drogowego oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Największą wiedzą wśród uczniów podstawówek popisali uczniowie z Dębego Małego, wyprzedzając Kałuszyn i mińską SP-6. Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się uczestnicy z Wielgolasu, przed Macierzanką i Dębem Wielkim.

Najlepsi z teorii przystąpili do etapu praktycznego, który odbył się 18 kwietnia na placu przed budynkiem Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Mińsku. Na drużyny z 7 szkół podstawowych oraz 6 szkół gimnazjalnych czekał tam rowerowy tor przeszkódJazdy Krzysztofa Gosa i Krzysztofa Soleckiego, które zastąpiły drogowe miasteczko. Tutaj zawodnicy musieli udowodnić, że wiedzę teoretyczną potrafią wykorzystać w praktyce. Tor przeszkód sprawdził ich zdolność do poruszania się rowerem w trudnych warunkach i umiejętność utrzymania równowagi na jednośladzie. Symulatory pomogły ocenić przygotowanie uczestników do bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym i ich znajomość przepisów, a spotkanie ze strażakiem było testem z udzielania pierwszej pomocy.

Zmagania zawodników były oceniane przez komisję sędziowską, która po analizie uzyskanej ilości punktów przez poszczególne drużyny wybrała zwycięzców eliminacji powiatowych. Tak więc w etapie rejonowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym powiat miński reprezentować będą zespoły z SP w Dębem Małym (Ewa Chmielewska, Radosław Duszyński i Piotr Sabak) oraz mińskiej Macierzanki (Jan Szponar, Paweł Dębała i Jan Abramowski). Pozostali zwycięzcy to: wśród podstawówek - SP w Grzebowilku (Kamila Delikowska, Jakub Grzegrzółka i Izabela Lubaszka) i Kałuszynie (Oskar Plewka, Natalia Zaliwska i Łukasz Zduńczyk), a wśród gimnazjów – ZS w Wielgolesie (Aleksandra Zawadka, Rafał Olko i Krystian Marczak) i gimnazjum w Dobrem (Tomasz Sadoch, Karol Błażejczyk i Karol Kwiatek).

Drużyny, które stanęły na podium w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez starostwo oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie. Nagrody wręczał starosta - Antoni Tarczyński oraz komendant powiatowy policji w Mińsku - mł. insp. Robert Kokoszka, którzy gratulowali zawodnikom ogromnej wiedzy i umiejętności. Oby nie zabrakło ich również podczas etapu rejonowego, który odbędzie się już 15 maja w Szkole Podstawowej nr 14 w Warszawie – Ursusie. Trzymamy kciuki.

Numer: 17/18(812/813)2013   Autor: (jk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *