Mińsk MazowieckiW MBP

Z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla najmłodszych zajęcia twórczości, konkursy oraz spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek – poetką i autorką książek dla dzieci. Autorka ilustrowała spotkanie fragmentami swojej najnowszej książki, zatytułowanej „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”. Opowiadała o dzieciństwie Julka, o jego zabawach i wybrykach, także o fantazji i oryginalnych pomysłach.

Bzik z autografem

W MBP / Bzik z autografem

Okazało się, że Julek, zanim stał się Julianem, był niezłym ziółkiem. Żarciki, opowiastki oraz wiersze autorki ukazały ze swadą nieznane historie z dzieciństwa poety oraz jego „bziki”, których miał co niemiara. Jedna pasja goniła następną, toteż i zamiłowania do pisania najbliższa rodzina Julka nie odebrała na serio. Jedynie i na szczęście, bzik ten spotkał się z aprobatą ze strony kolegów, poety Jana Brzechwy oraz autora elementarza Mariana Falskiego. Dzięki nim zapewne, szalone hobby Juliana Tuwima i bziki, zrodzone z nieokiełznanej wyobraźni stały u źródeł czterdziestu kultowych, napisanych dla dzieci utworów. Fantazja Julka nie znała granic. Budował skomplikowane maszyny i urządzenia, hodował zaskrońce i jaszczurki, przygotowywał pirotechniczne niespodzianki, ze stacji Łódź Kaliska uciekał do Ameryki, uczył się esperanto i zbierał „zamorskie słówka”.

Te i inne zapożyczone z dzieciństwa poety historie, uczestnicząc w konkursie MBP „Magiczny świat wierszy Juliana Tuwima” młodzi mińszczanie zilustrowali. Prace oceniali plastycy, Elżbieta Dunajewska i Joanna Wilaczak oraz Elżbieta Sieradzińska, pracownik MBP. W kategorii 3-5 lat kolejne miejsca zajęli: Michalina Dybowska, Marysia Trzcińska i Eliza Reda, a wyróżnienia otrzymali: Maksymilian Macios, Martyna Kurel, Jessica Cegiełka, Piotr Ostrowski, Oliwia Lipińska, Jaś Jarzyna, Bartuś Gańko, Mateusz Główka, Szymon Grabowski, Grzegorz Krzewski i Mateusz Konca. W kategorii 6-10 lat najbardziej podobały się prace Mikołaja Jarzyny, Mikołaja Mikiela oraz Nikoli Dąbrowskiej. Wyróżnienia otrzymali: Kacper Szczęsny, Kacper Wierzbowicz, Karol Chmiel, Patryk Paska, Kacper Paździoch, Kacper Kaczmarek, Jakub Terpiński, Przemysław Niedziałek, Magda Rogucka, Rozalia Lenarczyk i Ola Wierzbowicz.

Zgromadzeni w bibliotece goście wysłuchali także Tuwimowskich wierszy, które recytowali Kacper Komorzycki, Joanna Grabarczyk, Mateusz Grabarczyk, Magdalena Rogucka, Maja Pietrzak, Karol Chmiel, Simona Gustaw oraz Krzysztof Szulc. Pamięć i umiejętności recytatorskie uczniów klasy I b z Dąbrówki docenili wszyscy, bo wierszowane opowiastki o zapominalskim słoniu, ptasim radiu, spóźnialskim słowiku, Tralalińskim czy kurce z aeroplanu wydają się łatwe, ale do najkrótszych nie należą.

Biblioteczne misie pandy dla pierwszaków, pamiątkowe zdjęcia oraz autografy dzięki organizatorkom Annie Kołowskiej i Katarzynie Chojnackiej stały się czytelniczą pocztówką wspomnień.

Numer: 17/18(812/813)2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *