Powiat mińskiMińsk Mazowiecki integracyjny

W minionym tygodniu w MDK Gimnazjum Miejskie nr 2 zorganizowało IV Spotkanie Integracyjne. Występy artystyczne gimnazjalistów, rozmowy na temat znaczenia pracy w życiu osób chorych, konsultacje z ekspertami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz recital dotkniętej autyzmem artystki Pauliny Chodkowskiej, integrowały i ukazywały potrzeby niepełnosprawnych osób.

Pokochać kosmitę

Mińsk Mazowiecki integracyjny / Pokochać kosmitę

Tydzień integracji w GM-2 obchodzony jest od 2006r. Jego cel to propagowanie idei integracji oraz pokazywanie, że ludzie nie w pełni sprawni mogą odnosić sukcesy i twórczo się realizować. Budujące przykłady, przy współudziale Dagmary Kacprzyk, przybliżyły Marzena Grzyb, Aneta Korkosz i Iwona Reszelska-Maćkowiak.

Podczas pierwszego spotkania gościem była Monika Christoph, która opowiadała co gra w jej duszy. W 2011r. zachwycał Remigiusz Szuman, niewidomy gitarzysta i pieśniarz. W ubiegłym roku credo Jana Pawła II „Sport, to najlepsza okazja do pokonywania granic” stało się inspiracją do poznania zawodniczki i Ambasadorki Olimpiad Specjalnych Elizy Patykowskiej oraz Eweliny Malko i Michała Olszańskiego. Sylwetkę gościa tegorocznej edycji przybliżyli Dawid Frączkowski i Karina Pudłowska.

Paulina Chodkowska kształci się muzycznie w Latającej Akademii Elżbiety Małanicz-Onoszko, autorki innowacyjnych metod pracy. Dzięki „Metodzie ruchomych kolorowych nut” wiele dzieci, także Paulina zaczęło komunikować się z otaczającym ich światem. Od 2000 r. Paulina Chodkowska bierze lekcje u profesjonalistów, wykonuje utwory w wielu językach, śpiewa arie, duety operowe, przeboje z musicali światowych, utwory o charakterze religijnym, poezje Jana Pawła II oraz ks. Jana Twardowskiego. Wspólnie z Andrzejem Krzywym nagrała singiel„Razem oswoić świat”, a do filmu fabularnego Przemysława Reuta „Paradox Lake” zaśpiewała piosenkę „Iris”. Obecnie pracuje  w Zakładzie Aktywności Zawodowej „Pracownia Rzeczy Różnych” w Wilczej Górze koło Warszawy, który powstał z inicjatywy Fundacji Synapsis i zatrudnia 24 osoby z autyzmem oraz zespołem Aspergera.

– Paulina Chodkowska udowodniła, że mimo choroby można pracować, twórczo się spełniać i realizować marzenia – mówił dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki. Droga, którą musiała pokonać wcale nie była łatwa, bo autyzm niesie ze sobą wiele przeciwności. Jakich? To ukazała niezwykle sugestywnie etiuda „Kosmita”,  przygotowana przez teatr szkolny TERAZ MY prowadzony przez Annę Lubieniecką oraz Dorotę Sugier.

– Córka, obdarzona niemalże absolutnym słuchem kocha śpiew, a do koncertów, mimo trudów przygotowuje się solidnie - mówiła mama Pauliny, Danuta Chodkowska. Swych kłopotów związanych z wychowywaniem chorego dziecka – jak powiedziała – nie rozpamiętuje i nie ma pretensji do losu. Nie czuje się też herosem lub wyczynowcem w codziennym maratonie do szczęścia. Kocha swoje dziecko i marzy, by było szczęśliwe.

I właśnie pełnię tego szczęścia wyraźnie dało się dostrzec w trakcie występu Pauliny. Utwory „Piosenka drewnianych lalek”, „Intymny świat”, „Nadzieja” czy „Człowieczy los” (z repertuaru Anny German) dotykały świata wartości, piękna oraz miłości, mocno wzruszały i wzmacniały.

Przygotowani przez Agnieszkę Rybak i Katarzynę Kącę uczniowie klasy II integracyjnej ze Szkoły Podstawowej w Mrozach wspólnie ze swą baśniową bohaterką Królewną Śnieżką też zachęcali do poszukiwania przyjaźni i nie zrażania się przeciwnościami. Do budowania więzi zachęcał utwór „Burn it down ”, wykonany przez gimnazjalistkę Kingę Grabowską.

Podczas spotkania podsumowano konkurs na plakat pt. „Na niebiesko dla autyzmu”, nad którym patronat honorowy objął starosta Antoni Tarczyński. Eksperci z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – Aleksandra Ostaszewska, Anna Oklesińska, Ewa Kądziela oraz mama dziecka z autyzmem Dorota Bodo – odpowiadali na pytania zainteresowanych rodziców. Natomiast nauczyciele gimnazjum przygotowali poradnik, w którym zawarli wskazówki dotyczące efektywnego uczenia się dziecka dysfunkcyjnego.

Numer: 17/18(812/813)2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *