DRODZY CZYTELNICY

Różnie się w życiu plecie, ale najważniejsze są spełnione cele. Tak więc mimo trudności donoszę, że jednak w sobotę 1 września 2018 r. już 14 raz nad Srebrną, czyli na przestronnym dziedzińcu mińskiej Budowlanki usłyszymy swojską muzykę, tańce i śpiewy. Zobaczymy tam tradycyjne tańce i kolorowe stroje zespołów ludowych od gór aż po morze. Poczujemy też zapach świeżego chleba i tradycyjnego jadła. Przywiozą je gospodynie z wielu etnoregionów Polski. Słowem czeka nas już czternasta i do tego zabarwiona patriotycznie rewia folkloru i darów ziemi...

Patria folkloru

Tym razem planujemy imprezę na sobotę, ale za to trwającą do nocy ludową biesiadę z chlebem jako symbolem i pokarmem jak najbardziej powszednim.

Na dobry początek o 11.00 wystąpi popularna kapela Stanisława Ptasińskiego, który z nową płytą i skocznymi rytmami zwoła gości do zabawy. Pierwsza część festiwalu (od 11.30) to głównie konkursy dla ludowych artystów, którzy z całej Polski przyjadą do Mińska z pieśnią, tańcem i muzyką. Prezentacje duetów i zespołów oceni nasze jury, a koperty z nagrodami przygotuje prezes Miveny.

Przygotujemy także to, co najbardziej lubicie – festyn ludowy z udziałem wybranych piekarni, a przede wszystkim ze stołami chlebowymi naszych gości, którzy przywiozą do Mińska zdrowe pieczywo oraz znakomitości własnej, regionalnej spiżarni i kuchni. Będzie więc można smakować do woli i niedrogo.

Tak nasyceni możemy podziwiać wyroby artystów ludowych oraz skorzystać z oferty promujących się instytucji, stowarzyszeń i firm. Także z bufetów i darów stołów gospodyń. Cały czas będzie więc trwała biesiada chlebowa podsycana występami zespołów i kapel ludowych oraz wizytami gości...

Druga cześć festiwalu (od 17.00) też będzie miała swoje szlagiery. Zanim na scenie wystąpią laureaci konkursów estradowych i chlebowego, zagrają biesiadnie do tańca połączone kapele, gospodarz zaśpiewa o festiwalu i gospodyniach, a goście zatańczą na co najmniej 140 par... Udostępnimy scenę także na PATRIĘ z KARTKI, czyli nieskrępowaną rewię pieśni patriotycznych, by w ten sposób uczcić stulecie odzyskania polskiej niepodległości.

Zwycięzcy konkursów otrzymają statuetki MIŃSKIEJ BOCHNY, a wszyscy uczestnicy festiwalu – nagrody pieniężne, prezenty i pamiątki z Mińska o wartości 20 tysięcy złotych.

Nie zabraknie występów specjalnych. Będą koncerty zespołów tradycyjnych i popisy mistrzów ludowej muzyki jak zespołu Jarzębina z piosenkami naszych sąsiadów i słynnej kapeli Podlasiaki.

No i nowość, czyli miła wiadomość dla wszystkich twórców żniwnych wieńców. Otóż zaproponowałem zarządowi powiatu mińskiego merytoryczny i finansowy udział w POWIATOWYM KONKURSIE ŻNIWNYCH WIEŃCÓW. Powód jest prosty – nasz konkurs umożliwi udział reprezentacji powiatu w rywalizacji wieńcowej na szczeblu mazowieckim 16 września w Sierpcu. Zgodnie z regulaminem wyłącznie starostwa powiatowe z województwa mazowieckiego zgłaszają do konkursu jeden wieniec.

Wszystko tuż nad rzeką Srebrną, w atmosferze przyjaźni, by nasi goście czuli się podczas Festiwalu jak w wielkiej rodzinie połączonej ludową tradycją i szacunkiem dla darów ziemi. Do miłego zobaczenia z nadzieją na dobrą aurę.

UWAGA... O nowościach informujemy na naszym portalu – www.co- slychac.pl w zakładce Festiwal Chleba. Tam również będzie szczegółowy program naszej rewii folkloru i darów ziemi.

Numer: 35 (1091) 2018 Autor: Wasz RedaktorKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *