Okuniew strażacki

Wraz z odzyskaniem Niepodległości powstawało wiele organizacji społecznych, a wśród nich ochotnicze jednostki straży pożarnej. W obecnych granicach powiatu mińskiego jest ich cztery. Po Mistowie swoje setne urodziny uczcili druhowie z Okuniewa. Czas to był najwyższy, bo osada w swej ponad 600-letniej historii istnienia i 480 lat nadania praw miejskich z racji swojego położenia była wielokrotnie palona i grabiona...

Dodatki stulatki

Pierwsze próby zorganizowania straży pożarnej zostały podjęte już w 1910 roku z inicjatywy Sylwestra Gołębiowskiego, właściciela dóbr Woli Grzybowskiej, należącej wówczas do gminy Okuniew, lecz wybuch I wojny światowej uniemożliwiał podjęcie większych działań. W grudniu 1918 r. odbyło się oficjalne, uroczyste zebranie strażackie, na którym wybrano pierwszy zarząd OSP. Wkrótce z dochodów organizowanych imprez, społecznej zbiórki i własnej pracy zdobyli pierwszy sprzęt przeciwpożarowy, czyli dwie beczki, dwie sikawki, kilka toporków, hełmów i drabinę. Wybudowali też prowizoryczną strażnicę. Po zwycięstwie w 1920 roku marszałek Józef Piłsudski osobiście pochwalił okuniewian za współpracę z wojskiem. Jednak największym osiągnięciem kulturalnym tego okresu było zorganizowanie już w 1921 r orkiestry dętej...

Takie były początki OSP w Okuniewie, którą w całości opracował i przedstawił sekretarz i kronikarz jednostki Krzysztof Mościcki. Przez wiek wiele się zmieniło, a obecnie jednostka należy do KS RP, ma orkiestrę dętą, drużynę młodzieżową i ponad pół setki aktywnych druhów.
W takim stanie organizacyjnym obchodzili stulecie powstania, nad którym honorowy patronat objął prezes Waldemar Pawlak, a wśród gości honorowych nie zabrakło hierarchów i lokalnych celebrytów.

Na stulecie przygotowali sporo atrakcji. Przede wszystkim nowy, już trzeci w dziejach OSP, sztandar ofiarowany jednostce przez Zofię Magnatti, która jako matka chrzestna poprowadziła ceremonię wbijania honorowych pamiątkowych gwoździ w drzewce sztandaru. Także odznaczenie OSP Złotym Znakiem Związku OSP RP, przyznanie Odznaki św. Floriana Mazovia II Klasy i statuetki św. Floriana. Dostrzeżono także kulturowy wkład orkiestry dętej, która stała się zasłużoną dla kultury polskiej i wzbogaciła się nagrodą pieniężną w wysokości 15.000 zł.

Z okazji 100-lecia powstania medalem Pro Masovia uhonorowano nie tylko OSP, ale też jej druhów. Na wyróżnienie zasłużyli: Krzysztof Szuster, Andrzej Milczarek, Krzysztof Mościcki, Adrian Doleżał i Jacek Popławski. Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i kraju Złotym Znakiem Związku OSP RP odznaczony został Kazimierz Sowiński, a medalem im. Bolesława Chomicza – Wiktor Czesuch i Stefan Kozłowski. Złote Floriany otrzymali Michał Sowiński, Adam Lemieszka i Kamil Szuba, a Odznaki Krzyża Floriańskiego za zasługi dla OSP powiatu mińskiego – Andrzej Milczarek i Krzysztof Mościcki.

Przepustką do wyższych honorów są medale za zasługi dla pożarnictwa. W Okuniewie na złote zasłużyli druhowie Andrzej Milczarek, Konrad Kawęcki, Krzysztof Mościcki i Dariusz Szuba. Na srebrne – Marcin Doleżał, Dariusz Chmura, Marek Klepacki, Dariusz Retkowski, Tomasz Sowiński, Tomasz Olek i Jacek Pazio, a brązowe – Mateusz Chmura, Rafał Brzozowski, Marek Rozwadowski, Sławomir Wesołowski, Magdalena Sowińska i Magdalena Lemieszka.
Były odznaki wzorowych strażaków, okolicznościowe podziękowania, a za wysługę lat wyróżniono 36 druhów, w tym aż ośmiu ze stażem ponad półwiecznym, a nawet 70-letnim jak Wiktor Czesuch i Kazimierz Sowiński. Były też uświetniające jubileusz historyczne hełmy, które prezes Milczarek z sekretarzem Mościckim wręczyli władzy duchowej i świeckiej. Wśród 10 obdarowanych nie było jedynie byłego burmistrza Zbigniewa Niewiatowskiego.

Każdy z zaproszonych gości oprócz wrażeń otrzymał pamiątkową torbę, a w niej okolicznościowy medal, kubek i publikację pióra Krzysztofa Mościckiego. Jest ona pracą popularyzującą nie tylko dzieje OSP, ale też historię Okuniewa ściśle związaną z historią Mazowsza i Polski.
Autor ma nadzieję, że młodzi okuniewianie uszanują dokonania swoich przodków i nie ustaną w zamiłowaniu do aktywnego uczestnictwa w służbie OSP, a także rozwijania swoich uzdolnień muzycznych w orkiestrze dętej.  

Numer: 34 (1090) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *