Wielkim sukcesem zakończyła XLII finał Mistrzostw Polski w warcabach zawodniczka mińskiej Mazovii Natalia Sadowska. Już na rundę przed zakończeniem turnieju rozgrywanego w Szczecinie wywalczyła tytuł mistrzowski, zostając 22 zawodnikiem z takim osiągnięciem i zarazem pierwszą kobietą. Podczas rywalizacji pokonała 11 innych pretendentów do tytułu.

Warcabowa mistrzyni

Co ciekawe, całe podium należało do kobiet, które zaczynają dominować w warcabowych turniejach. W zeszłym roku medale zdobyły dwie panie. Teraz na drugim miejscu znalazła się Marta Bańkowska z klubu Struga Marki, a na trzecim Arleta Flisikowska reprezentująca Zucha Rychlik.

Nie można zapomnieć o drugim z reprezentantów Mazovii Łukaszu Kosobudzkim. Dwukrotny mistrz Polski (2015, 2017) znalazł się tuż za podium, do ostatniego dnia utrzymując szanse wywalczenie medalu. Ostatecznie zabrakło bardzo niewiele, aby po raz kolejny dwoje zawodników Mazovii stanęło na podium.

Podczas siedmiodniowych mistrzostw nie zabrakło też dodatkowych atrakcji. Eksponowany był zbiór literatury warcabowej z kolekcji J. Pawlickiego, który został przekazany do archiwum Książnicy Pomorskiej. W ten sposób stała się ona jedyną placówką, która ma w swoich zbiorach wszystkie książki warcabowe wydane w Polsce, poczynając od książeczki X. Adamskiego z 1918 roku. Do zbiorów Książnicy trafiły również wszystkie roczniki Polskich Warcabów, Szaszek i Szaszenogo Miru.

Numer: 28/29 (1084/1085) 2018   Autor: (łk)