Latowicz zdrowotny

Samorząd Latowicza na czele z wójtem Bogdanem Świątkiem-Górskim dba o zabezpieczenie opieki zdrowotnej mieszkańców gminy. Na jej terenie istnieją dwie przychodnie zdrowia – w stolicy gminy i w Wielgolesie, podległe spółce „Centrum”. Podczas ostatniej sesji, 11 września br., relacje z zakresu świadczonych usług medycznych składali dyrektor SPZOZ w Mińsku Mazowieckim dr Mieczysław Romejko i prezes zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach Paweł Żuk

Dwa zdrowia

Dwa zdrowia

Sytuację funkcjonowania opieki zdrowotnej w skali powiatowej zrelacjonował dyr. Romejko – lekarz chirurg z 30-letnim stażem, który od 4 lat kieruje Szpitalem Powiatowym w Mińsku. Już na wstępie zauważył, że do końca 2016 roku placówki zdrowia muszą być przystosowane do przepisów unijnych. Pociągnie to za sobą wydatek około 30 mln zł i potrzebę budowy nowego pawilonu szpitalnego. W niepublicznych szpitalach zakłada się 10-procentowy zysk roczny. Wymaga to restrukturyzacji zatrudnienia i pełnej komputeryzacji zdarzeń z pacjentem.

Prezes ,,Centrum” Paweł Żuk swoją firmę przedstawił w superlatywach. Stwierdził, że latowickie przychodnie są dobrze zlokalizowane i przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Nie ma problemu z dostępem do lekarzy specjalistów – pediatry, internisty, stomatologa i ginekologa. Istnieje punkt szczepień zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Ośrodki współpracują ze szkołami w zakresie ochrony zdrowia dzieci. Ogólnie medycyną szkolną objętych jest 665 uczniów. W Latowiczu już w bieżącym roku udzielono 6807 wizyt podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), a w Wielgolesie – 2364 i odpowiednio 102 i 1082 wizyt domowych. W zakresie stomatologii przyjęto 796 pacjentów i udzielono 5328 porad. Spółka zdąża do zwiększenia kontraktu na te usługi. Około 55% kobiet zostało objęte badaniami cytologicznymi i mammograficznymi. ,,Centrum” jest zdania, że ten wskaźnik zostanie podniesiony do 70%, bo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zleconych zostało około 9 tys. badań laboratoryjnych. Odnośnie budowanej w Latowiczu apteki, to złożona została już dokumentacja o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Od 1 września br. zatrudniono magistra farmacji. Prezes Żuk apelował do wójta i radnych o zmianę umowy najmu lokali przychodni z 3 na 10 lat, żeby mieć stabilną sytuację lokalową. 
W dyskusji zabierało głos kilku radnych, kierując głównie pytania do dyrektora Romejki. Pytano o nagłe wypadki, oczekiwanie na pomoc w nocy, przyjazd karetki pogotowia ratunkowego, transport niepełnosprawnych czy odmowy przyjęcia pacjenta. Z kolei radny Janusz Reda pytał prezesa Żuka o zakończenie remontu ośrodka w Wielgolesie, na co otrzymał odpowiedź, że stanie się to z końcem października br. Na ile po spotkaniu radni i sołtysi poczuli się zadowoleni, trudno powiedzieć, ale zostały przynajmniej częściowo wyjaśnione nurtujące ich pytania.

Numer: 2012 38   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *