Siennica jako miasto egzystowała od 1526 roku. W okresie Księstwa Warszawskiego była nawet stolicą powiatu siennickiego.

Jarmark w Siennicy

Jarmark w Siennicy

Po Powstaniu Styczniowym car Aleksander II pozbawił Siennicę w 1865 roku miejskości. Obecnie wśród działaczy społecznych gminy są tendencje odbudowawcze znaczenia Siennicy. Po dawnej świetności pozostał tutaj doroczny jarmark, przypadający w pierwszy poniedziałek po „Świętej Jadwidze”, czyli w połowie października. A że to jesień i było już po zbiorach – jarmarki były bogate. Kupcy i rzemieślnicy ciągnęli od Łukowa, Stoczka, Garwolina już nawet na noc wioząc beczki, kożuchy, zaprzęgi konne i różne narzędzia gospodarcze i domowe. Chłopi
i ogrodnicy oferowali zboże, warzywa, owoce
i paszę. Jarmark odwiedzali chyba wszyscy okoliczni mieszkańcy. Najlepszy dowód, że sam mistrz Władysław Podkowiński (1866-1895) upamiętnił rynek siennicki swoim obrazem.
Tegoroczny jarmark 20 października to jakże uboższy nawet od tych, które były udziałem sienniczan w latach powojennych. Obecnie byli ogrodnicy z drzewkami
i owocami, chłopi z kapustą, ale większość to „ciuchy” i współczesna tandeta. Jednak tradycja jarmarku warta jest kontynuowania. (fz)

Data: 29.10.2008





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *