W obecności ministrów RP, zagranicznych dyplomatów, historyków, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz dyrektorów szkół, działaczy i pracowników samorządowych, a także dziennikarzy marszałek Adam Struzik otworzył 26 marca w Państwowym Muzeum Enograficznym w Warszawie, sesję poświęconą obchodom 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem.

Grunwald do gmin

Grunwald do gmin

Sesja ta daje początek obchodom, których centralna część przypadnie na 15 lipca 2010 roku na Polach Grunwaldu. Poprzednie obchody 500-lecia miały miejsce w 1910 roku i tylko w zaborze austriackim w Krakowie, ale w okrojonej scenerii. W wolnej Polsce już od 1998 roku odbywa się inscenizacja bitwy na polach Grunwaldu połączona z piknikiem. Przybywa na nią każdorazowo około 100 tys. ludzi. Obecnie cały 58 ha teren bitwy objęty zostanie rekonstrukcją. Janusz Pulnar przypomniał, że w bitwie tej brało udział 27 nacji narodowych, 18 tys. krzyżaków zostało zabitych, 14 tys. dostało się do niewoli, a 1300 uszło wolno. Było to zwycięstwo zbrojne, polityczne i dyplomatyczne.
Zgodnie z apelem wiceministra Żochowskiego do obchodów 600-lecia winny się włączyć szeroko samorządy, szkoły i towarzystwa regionalne. Jest czas, ażeby w małych ojczyznach poszukać korzeni i tradycji grunwaldzkich, bo z pewnością w rodowych obrzędach rycerskich bądź w zapiskach i przekazach archiwalnych na pewno pozostają jakieś ślady. (fz)

Data: 01.04.2009





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *