Zdrowie w regionie

Choć Mazowsze na leczenie w 2006 r. otrzymało 97,75% środków ubiegłorocznych, to wreszcie po pertraktacjach Porozumienia Zielonogórskiego z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, Jerzym Millerem i ministrem zdrowia - prof. Zbigniewem Religią oraz po dodatkowych rozmowach w Mazowieckim Oddziale Wojewódzkim NFZ jesteśmy

Zaleczeni...

Zdrowie w regionie / Zaleczeni...

10 stycznia członkowie i świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej złożyli 32 dotychczas niepodpisane oferty. Zdecydowały się na to placówki z Siedlec, Domanic, Krzeska, Krześlinka, Mokobód, Mordów, Skórca, Wiśniewa, Zbuczyna, Halinowa, Jeruzala, Maciejowic, Okuniewa, Węgrowa, Grębkowa, Łochowa, Sadownego, Stoczka Węgrowskiego, Wierzbna, Sobolewa oraz Łosic i Sokołowa. Propozycje te zostały przyjęte i są w toku rozpatrywania. Wartość stawki kapitacyjnej ustalono na średnim poziomie miesięcznym 5,10 zł dla każdego zapisanego pacjenta. Pozostaje kwestia wymogów - w przypadku spełnienia warunków z zapytania ofertowego dojdzie do podpisania umów wstecznych obowiązujących od 1. stycznia: - Pacjenci od początku roku nadal byli przyjmowani, mimo braku porozumień placówek z NFZ - wyjaśnia Stanisław Szepietowski, kierownik siedleckiej delegatury NFZ. Rozstrzygnięcie nastąpi przed 30 stycznia.
W siedleckiej delegaturze podpisano też już niemal wszystkie umowy z zakresu lecznictwa szpitalnego z 8 szpitalami należącymi do jej struktur. Jedyną jednostką, która nie zawarła porozumienia z NFZ jest Szpitalny Oddział Ratunkowy siedleckiego Szpitala Wojewódzkiego. W rozmowach, jakie były toczone 12 stycznia, wciąż nie wypracowano konsensusu. Natomiast umowy z placówkami Ambulatoryjnej Opieki Zdrowotnej zostały już uzgodnione i są w trakcie podpisywania. Trudna sytuacja kontraktowania służby zdrowia na rok 2006 została więc prawie rozwiązana, ale - jak to zwykle bywa - są bardziej i mniej zadowoleni.
Od lat zresztą sytuacja jest niezmienna - wciąż brakuje pieniędzy. O ile jednak przedtem nakłady na leczenie szpitalne rokrocznie choć o kilka procent były zwiększane, o tyle w roku 2006 o te kilka procent zostały uszczuplone.

Z ostatniej chwili

Gałczyńska-Zych odwołana
Zarząd Województwa Mazowieckiego odwołał Dorotę Gałczyńską-Zych z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. - Szereg spraw zostało załatwionych, szpital nie miał długów. Były jednak komentarze, że część usług było wyprowadzanych poza szpital - poinformował KRP Krzysztof Borkowski, członek Społecznej Rady Szpitala. Zdaniem b. senatora zarząd może zatrudnić dyrektora i może go także w każdej chwili odwołać.
Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym dyrektorem, ale mówi się o człowieku, który kiedyś z tego szpitala odszedł ze względu na „złą atmosferę i arogancki stosunek dyrekcji do personelu”. - Wielu dobrych fachowców odeszło z tego właśnie powodu. Może wrócą, a wraz z nimi wrócą przyszpitalne przychodnie - dywagują siedlczanie. (jzp)

Numer: 2006 04   Autor: (jod)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *