W Halinowie i Sulejówku

Sprawa planowanego przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy (WOW) jest ciągłym frasunkiem dzielnicy Wesoła, Sulejówka i Halinowa. Wszelkie konsultacje w tej sprawie pomiędzy samorządami tych gmin nie przynoszą porozumienia

Nie chcą WOW

W Halinowie i Sulejówku / Nie chcą WOW

W ostatnim czasie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad złożyła wniosek do Wojewody Mazowieckiego o wydanie decyzji środowiskowej przebiegu WOW. Pomimo, że decyzję wydaje się wariantowo, to sprawa na szczeblu gmin ponownie odżyła. Żaden samorząd nie chce obwodnicy warszawskiej na swoim terenie. W drugiej połowie grudnia 2005 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Wesołej, Sulejówka i Halinowa w sprawie uzgodnienia wspólnego stanowiska odnośnie przebiegu WOW. W istocie rzecz polegała na nakłonieniu halinowian do przyjęcia III-go wariantu przebiegu WOW tj. przez teren gminy Halinów, z czym ci nie mogli się pogodzić.
Rada miejska w Halinowie uważa, że wprowadzenie dróg ekspresowych na teren gminy spowoduje podział terenu na kilkanaście odrębnych obszarów o ograniczonej wzajemnej dostępności, spowoduje degradację środowiska o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych oraz wpłynie negatywnie na zdrowie i jakość życia mieszkańców. W aspekcie formalnym gmina uważa, że przyjęta w dniu 28 maja 2005 r. „Strategia zrównoważonego rozwoju miasta i gminy Halinów do roku 2020” nie przewiduje dróg ekspresowych na jej terenie. Wesoła i Sulejówek zaktywizowały swoje wysiłki w celu wyrugowania możliwości przebiegu WOW przez ich tereny. Oprócz pism i perswazji urzędniczych zarzucili kompetentne instytucje protestami swoich mieszkańców. Gmina Halinów takie działania sąsiadów uważa za aroganckie i nieprzyjazne, a miernikiem nie powinna być ilość mieszkańców gminy.
Na ostatniej sesji w grudniu 2005 r. burmistrz Jolanta Damasiewicz wystąpiła z propozycją podjęcia przez radę miasta pisemnego stanowiska w sprawie obwodnicy. Natomiast radna Lidia Simbirowicz zawnioskowała o podjęciu uchwały w tej sprawie. Perswazje wiceburmistrza Marka Chibowskiego, że taka uchwała nie ma mocy wiążącej i w trybie nadzoru zostanie uchylona, nie znalazła zrozumienia u większości radnych. W wypowiedziach radni Tadeusz Jankowski i Jan Jezierski poparli wnioskodawczynię. Ostatecznie przyjęto uchwałę wraz z uzasadnieniem. Uchwała zostanie przesłana do ministra Ochrony Środowiska, przewodniczącego komisji sejmowej, prezydenta m.st. Warszawy, do posłów i senatorów, Wojewody Mazowieckiego i Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. W sukurs radnym Halinowa przyszli sołtysi, którzy na apel burmistrz J. Domasiewicz, zebrali podpisy od mieszkańców pod stosownym protestem.
Czy protesty halinowian przyniosą efekty, trudno przewidzieć.

Numer: 2006 03   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *