V Festiwal Kolęd i Pastorałek

Mińskie śpiewanie Jezuskowi rosło w siłę przez cztery lata. Na piątym - jubileuszowym festiwalu kolęd i pastorałek prezentowało się 82 wykonawców, w tym 52 solistów. Najlepsi wystąpią w najbliższą sobotę podczas kolędowej gali

Kolędy na galę

V Festiwal Kolęd i Pastorałek / Kolędy na galę

W ubiegły piątek i część soboty sala kameralna szkoły artystycznej przyjęła 52 solistów i ponad 30 zespołów śpiewaczych od duetów po liczne chóry – w sumie ponad dwie setki wielbicieli Nowonarodzonego, któremu złożyli hołd najpiękniejszymi kolędami i pastorałkami. Zaostrzony przez organizatorów regulamin z repertuarem obowiązkowym i akompaniamentem na żywo podniósł poziom prezentacji, co potwierdził zarówno Krzysztof Boruta, kierownik artystyczny festiwalu, jak i jury z przewodniczącym prof. Romualdem Miazgą z warszawskiej Akademii Muzycznej.
Najwięcej wykonawców to młodzi artyści ze szkół podstawowych. Wszakże z klas I-III było tylko siedmioro (w tym 5 solistów), ale już piąto- i szóstkoklasiści wychodzili na scenę aż 24 razy. Niewiele mniej (23) było wykonawców z gimnazjów, 21 reprezentowało szkoły średnie, rodziny i dorosłych, a chóry – 7 grup wokalnych, które śpiewały dwa dowolne utwory i trzeci wspólny – Zaśpiewam Jezuskowi.
W pozostałych kategoriach nie było takiej dowolności, ale zdarzało się, że młodsi czerpali z obowiązkowych kolęd starszych. Jury mile widziało własne aranżacje, a nawet kompozycje. Można było zaśpiewać drugi utwór w innym języku niż polski. Takich innowacji nie było wiele, więc jury oceniało poziom interpretacji znanych, często tych samych kolęd i pastorałek.
Znamy już nazwiska finalistów, którzy otrzymają nagrody, a część z nich wystąpi w kolędowej gali w sobotę 14 stycznia o 15.30 – również w sali koncertowej MSzA. Oto najlepsi kolędnicy mińskiego festiwalu – na prośbę organizatorów zdobyte lokaty pozostawiamy w tajemnicy. Wśród najmłodszych zwyciężyli: Natalka Budkiewicz, rewelacyjna 6-latka z Mieni, Kinga Czyżewska z Wiśniewa i Aneta Komorek z Wielgolasu. Wśród starszych solistów jury wyróżniło Alicję Bąk z Rudy, Kingę Grabowską z Kałuszyna, Klaudię Sadowską z MSzA, Mateusza Stańczaka i Anię Piętkę z mińskiej Piątki, Milenę Adamiec z Chrośli oraz Agnieszkę Partykę z SP-120 w Warszawie. Podobały się również zespoły, a szczególnie Bajer z Rudy, grupa mińskiego Kopernika, Kolorowe dźwięki z Górek, Niespodzianka ze SOSzW i duet Parafieniuk – Wojtowicz z Wielgolasu. Podczas gali wystąpiło 8 gimnazjalistów: rodzeństwo Dominika i Tomek Durka z podłukowskiej Gręzówki, ich koleżanka Emilia Korlaga, Magdalena Maciejec reprezentująca SJO, Dawid Nalazek z GM-2, Agnieszka Gańko z GM w Dębem Wielkim Wielkim, Ewelina Czmoch z Siennicy i zespół z Macierzanki. Emilia Gromulska, Sebastian Kawka, Marcin Łobodowski, Joanna Czmoch, Dagmara Ostrowska i Maciej Kopka to zauważeni przez jury dorośli kolędnicy. Emilka wystąpi jeszcze w duecie z Alicją Szczęśniak, a rewelacją finału (jak i eliminacji) będzie z pewnością rodzinny zespół Kolaż pod kierownictwem Magdaleny Jakubowskiej, który zaśpiewa „Mędrców świata” i góralską pastoralkę „Oj, maluśki, maluśki”. Chóralną ucztę przygotują nam: Chór kameralny MTM, Scherzo ZS im. MSC, chór Macierzanki, Pueri Contat z Sulejówka i schola Kropelki z parafii Narodzenia NMP w Mińsku.
Zanosi się więc na prawie dwie godziny galowego nagradzania i kolędowania, a koncert będzie nagrywany, by mogli go posłuchać z płyty ci, którzy nie zmieszczą się w kameralnej sali szkoły artystycznej. Może organizatorzy zdecydują się też na film z jubileuszowego koncertu. My obiecujemy fotoreportaż.

Numer: 2006 03   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *