Na jednego mieszkańca Mazowsza przypada ok. kilograma azbestu. Według danych z 292 gmin  (na 314) wynika, że w 2008 r. na ich terenie  znajdowało się go ponad 2 mln ton oraz ponad 1,5 mln sztuk płyt azbestowo-cementowych, których właścicielami są osoby fizyczne, a kolejne 69 tys. ton azbestu było na budynkach należących do firm. Największym źródłem azbestu na Mazowszu są eternitowe dachy.

Dotacje na azbest

Dotacje na azbest

Szansę na dofinansowanie usuwania azbestu daje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W tym roku o dotacje na  ten cel starało się 49 gmin, z których 36 otrzymało dofinansowanie o łącznej wartości ponad 2,6 mln zł. W planie finansowym na 2010 rok na działania z zakresu ochrony ziemi (w tym na unieszkodliwianie azbestu) przewidziano około 6,8 mln zł środków na dotacje. Beneficjentami funduszu mogą być zarówno osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne administracji publicznej nie posiadające osobowości prawnej.
Wysokość dofinansowania może wynieść nawet 100 proc. kosztów demontażu płyt azbestowych, przewiezienia azbestu z miejsca demontażu do miejsca utylizacji oraz unieszkodliwienia azbestu.
Na Mazowszu funkcjonuje obecnie jedno składowisko umożliwiające przyjęcie odpadów zawierających azbest. Znajduje się ono w miejscowości Rachocin w powiecie sierpeckim. (jaz)

Data: 11.11.2009





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *