W Dobrem

Dobrzańscy radni odrzucili tegoroczny budżet, ale chętnie przystali na ceremonię wręczenia krzyżów zasługi, które dopełniły 475-lecie urodzin Dobrego

Krzyże zamiast budżetu

W Dobrem / Krzyże zamiast budżetu

Co było mało prawdopodobne, stało się faktem – mimo pozytywnej opinii RIO radni nie przyjęli propozycji budżetowych wójta Kordalewskiego. Poszło o wydatki inwestycyjne, a konkretnie o wodociągowanie i remont szkolnego autobusu. Dyskusję wszczął przewodniczący Gałązka, a radny Paderewski z Ryni uznał, że woda w gminie powinna być priorytetem aż do przyłączenia wszystkich gospodarstw domowych. Wójt nie oponował, nie rozumiejąc tylko, dlaczego problem poprawek nie stanął na komisjach, a dopiero podczas sesji. Nie zadeklarował też dokładki z pensji na remont autobusu (za 120 tysięcy), bo – mimo apelu Waldemara Szymańskiego – radni do zrzutki też się jakoś nie kwapili. Jakby na przeprosiny chcieli później dać Kordalewskiemu nagrodę, ale okazało się, że nieprawnie. Jeszcze podyskutowali sobie o pieniądzach uzyskanych ze sprzedaży szkoły w Porębach Nowych, ale po wyjaśnieniach Tadeusza Gałązki, że te fundusze to wewnętrzna sprawa wsi – przestali grzebać w gminnym portfelu.
Po półgodzinnej przerwie, w samo południe wójt Zygmunt Kordalewski witał już wicewojewodę Macieja Sieczkowskiego, który w imieniu prezydenta RP (jeszcze A. Kwaśniewskiego) wręczył krzyże zasługi 16 zasłużonym mieszkańcom gminy. Złoty otrzymał Tadeusz Grudkowski – radny, były dyrektor SKR oraz Józef Żelazowski – sołtys z 30-letnim stażem w Rąbierzy Kolonii. Srebrnymi uhonorowano 8 osób, w tym 5 sołtysów: Leokadię Dołową z Wólki Kobylańskiej, Jana Gadomskiego z Rudzienka, Janusza Miąskiewicza z Dobrego, Zbigniewa Perzyka z Pokrzywnika i Krystynę Rosę z Nowego Dobrego, a także przedsiębiorcę-piekarza Zygmunta Gromulskiego, radnego Jana Rudnika oraz Romualda Pełkę, który przechował w czasie okupacji i komuny popiersie Piłsudskiego. Dziś jego odlew zdobi dobrzański rynek.
Na brązowe krzyże zasłużyli: Józef Budziewicz – sołtys z Sąchocina, Mirosław Koseski – radny III kadencji i sołtys z Dropia, Stanisław Paderewski – radny z Ryni, Janusz Ratyński – przewodniczący rady gminy II kadencji, Andrzej Szostak – rolnik z Rudzienka oraz Andrzej Żeleźnicki – długoletni sołtys z Makówca Dużego.
- To sól dobrzańskiej ziemi – mówił wójt Kordalewski, wznosząc zdrowie odznaczonych czerwonym szampanem. W sumie mieszkańcy gminy Dobre otrzymali prawie 40 państwowych odznaczeń, które w pewnym stopniu zrekompensowały im brak miejskości Dobrego.

Numer: 2006 03   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *