Przy zbiegu ulicy Kolejowej z 1-go Maja w Mińsku Mazowieckim istnieje głaz pamiątkowy poświęcony pamięci około 60 jeńców sowieckich, którzy w 1943 roku zostali w bestialski sposób zamordowani na rampie kolejowej przez konwojujących ich hitlerowców.

Przywrócona cześć

Przywrócona cześć

Powodem tego mordu stał się fakt, że jeden z jeńców zdołał wyskoczyć z pociągu przed semaforem w pobliże rzeki Srebrnej i uciekł.
Głaz ten miał być po modernizacji dworca PKP przeniesiony, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, na skwerek przed pocztą przy placu Dworcowym, gdzie wykonano dla niego granitowy postument. W roku 2000 w trakcie wykonywania peronu „zerowego” do pomnika została położona alejka z kostki brukowej. Jednak nieznani sprawcy dopuścili się zbezczeszczenia pomnika, malując obraźliwe znaki. Z polecenia burmistrza Zbigniewa Grzesiaka próbowano usunąć te znaki lecz nie wychodziło to do końca. Dopiero w ostatnim roku Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego na czele z prezesem Tomaszem Adamczakiem przeprowadziło renowację pomnika, przywracając mu należyty wygląd. (fz)

Data: 04.01.2011





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *