W starostwie powiatowym 19 stycznia odbyła się konferencja prezentująca projekt inicjatywy wspólnotowej EQUAL - Bank Zintegrowanych Działań (BZD) dla wójtów, burmistrzów i kierowników ośrodków pomocy społecznej powiatu mińskiego
Komu 7 milionów?
Młode stowarzyszenie z Sulejówka Vox Populi już na początku swojej działalności może się pochwalić nie lada osiągnięciem – wygrało unijne granty (2,5 tys. euro) na organizację banku zintegrowanych działań na powiatowym rynku pracy. Zwołało więc konferencję, na której przedstawiło program działania na najbliższy okres. Zaprezentowali się na niej przedstawiciele organizacji współdziałających z Vox Populi – Leszek Kościelak z Centrum Rewitalizacji Społecznej, Krzysztof Gruziński ze Stowarzyszenia Forum Gospodarcze i Olgierd Roman Dziekoński z RTI Polska. Ta ostatnia firma jest finansowym gwarantem przedsięwzięcia i pracuje na rzecz rozwoju komunalnego gmin.
Powiat miński mieści się w średnim przedziale naturalnych możliwości rozwojowych. Na jego korzyść przemawia położenie w centrum kraju i bliskość stolicy. Dlatego jest przedmiotem zainteresowania w gospodarczej i politycznej grze strategicznej Europy. I tylko od nas zależy czy gra będzie prowadzona z naszym udziałem, czy decyzje za nas podejmą inni – zauważył Dziekoński. Strategia lizbońska opowiada się za tworzeniem rynku pracy, na który mogą wejść wszyscy. Najistotniejszy jest tu przepływ informacji, a pierwszymi zwiastunami są gminne punkty informacji.
W najbliższym czasie poza budową autostrady A-2 w powiecie niewiele się działo, dlatego najważniejszym zadaniem, według prezesa Gruzińskiego, jest wspieranie przedsiębiorczości lokalnej. Forum Gospodarcze działalność na rzecz BZD zacznie od remanentu otwarcia, opracowania systemu finansowania nowych miejsc pracy i szkolenia wolnej siły roboczej. Prowadzić będzie też zbiórki charytatywne na dofinansowanie rynku pracy.
Ciekawym było wystąpienie psycholog Małgorzaty Rudnickiej, która mówiła o korzyściach dla bezrobotnych płynących z organizacji punktów spotkań z psychologami. Chodzi tu o możliwość wyrażenia potrzeb i oczekiwań ludzi, którzy z różnych przyczyn wypadli z rynku pracy i nie potrafią się na nim znaleźć z powrotem. Ważne jest też poradnictwo, jak radzić sobie z niemożnością przystosowania do rzeczywistości oraz przełamanie bariery społecznej ludzi wyobcowanych, jakimi często stają się bezrobotni. Celem tych zabiegów jest zmiana postawy pasywnej na aktywną, by bezrobotni nie czekali z założonymi rękami na zasiłki, lecz ze swoimi pomysłami i działalnością włączali się w ożywienie rynku pracy.
Dyr. PUP Grażyna Borowiec zadeklarowała pomoc w działalności BZD, służąc informacjami o zatrudnieniu i szkoleniach. Przewiduje też podpisanie z EQUAL umowy partnerskiej. Na zakończenie przedstawiła, że w 2004 r. z ponad 8 tys. bezrobotnych zasiłki pobrało tylko 800 osób, a 900 otrzymało pomoc z Funduszu Pracy. Trudna jest sytuacja na wsi, gdzie posiadaczowi gruntów ponad 2 ha przeliczeniowych nie przysługuje zasiłek. Na rynek pracy, gdzie co czwarty bezrobotny liczy 18-24 lat, wchodzi program pomocy 50+, czyli dla ludzi w wieku ponad 50 lat. Z nowego budżetu przewidziane są też środki na pomoc dla pracodawców. BZD może stać się koordynatorem wszystkich poczynań na powiatowym rynku pracy, zwłaszcza że wiele inicjatyw już jest realizowanych (klub pracy, projekt centrum wolontariatu itp.).
Marzena Spirydońska – prezes Vox Populi zapowiedziała, że w najbliższym czasie uzgodniony zostanie harmonogram i tematyka spotkań we wszystkich gminach powiatu mińskiego. Realizowany na nich będzie program aktywizacji mińskiego rynku pracy.
W dyskusji poddana była w wątpliwość skuteczność omawianych działań będących w sprzeczności ze strategią lizbońską odchodzącą od polityki państwa opiekuńczego. Czy BZD nie obudzi u bezrobotnych nadziei, które nie zostaną spełnione? Odpowiedź jest zawarta w samych założeniach strategii, która mówi, że rolę państwa we wspieraniu działalności społecznej mają przejąć organizacje pozarządowe i to one będą kształtować lokalną politykę pomocy społecznej. Po 2010 roku będą przyznawane kolejne unijne granty za konkretne programy, które sprawdziły się w realizacji.
Czekamy więc z niecierpliwością na pierwsze kroki Vox Populi na powiatowym rynku pracy i odzew jaki wywołają. Czy to będzie głos ludu?
Numer: 2005 05
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ