Rynek pracy

Urząd pracy coraz silniej wchodzi w teren mińskiego powiatu i to w różnych formach. Do tej pory uruchomione zostały gminne centra informacji w Halinowie, Kałuszynie i Jakubowie, a w czwartek 24 listopada taka placówka otwarta została w Siennicy. W uroczystym przecięciu wstęgi udział wzięła dyrektorka mińskiego PUP, Grażyna Borowiec i władze samorządowe gminy z wójtem Grzegorzem Zielińskim

Internet w Siennicy

Rynek pracy / Internet w Siennicy

Dzięki zapobiegliwości wójta Siennica może się poszczycić nie lada osiągnięciem - placówką z całą gamą usług komputerowych dla mieszkańców gminy. Zanim dokonało się jej oficjalne otwarcie, z komputerowego wyposażenia GCI skorzystało już wiele osób. W prowadzonym rejestrze usług najwięcej gości zjawia się w weekendy, czyli w dni wolne od pracy i nauki. Młodzi ludzie korzystają z internetu oraz za drobną opłatą z drukarki i kopiarki. Aż się wierzyć nie chce, że od razu placówka zyskała tak wielką popularność, bo od kilku miesięcy Siennica ma już ogólny dostęp do szybkiego łącza internetowego, jakim jest Neostrada - łatwiej z niego korzystać w domu. Co jest powodem, że przychodzą do GCI? Po pierwsze to fakt, że za domowe łącze trzeba płacić, a tu usługa jest darmowa. Poza tym spotkania mają tu charakter klubowy, a wymiana informacji w towarzyskiej rozmowie z rówieśnikami jest całkowicie przyswajalna. Oprócz tego zawsze można liczyć na konsultację fachową z personelem GCI - Ewy Chwesiuk i Artura Czajki. Grażyna Borowiec liczy na ożywienie siennickiego rynku pracy poprzez działania GCI, a więc przepływ ofert pracy i organizację szkoleń. A jest dla kogo - w gminie zarejestrowano 300 bezrobotnych. Poza tym nowa placówka jest idealnym miejscem dla klubu pracy, którego działania byłyby wspierane przez urząd pracy. Również sekretarz gminy Wiesława Pieńkowska jest otwarta na wsparcie takiej inicjatywy. W niedługim czasie można liczyć na zwiększoną frekwencję w salce siennickiego centrum informacji oraz na jego stronie ww.siennica.infocentrum.com.pl. Jest ona w ciągłym dopracowywaniu, ale już teraz dzięki linkom można na niej znaleźć wiele informacji dotyczących rynku pracy.

Zostań liderem!
W ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego „Wsparcie aktywnej młodzieży”, miński urząd pracy zaplanował szkolenie pn. lider klubu pracy. Na zajęcia, które odbywać się będą w terminie 19-22 grudnia, skierowanie mogą otrzymać bezrobotni w wieku do 25 lat zarejestrowani w PUP nie dłużej niż 24 miesiące. Podstawowym kryterium jest wyższe wykształcenie humanistyczne lub średnie ogólnokształcące (w trakcie studiów humanistycznych) oraz komunikatywność. Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się do pokoju 9 (I piętro) w budynku PUP od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-14:00. Termin przyjmowania zgłoszeń od osób bezrobotnych upływa 14 grudnia 2005 roku.
A czym jest klub pracy? Jest najlepszym miejscem do prowadzenia szkoleń z zakresu aktywizacji zawodowej. Każdy, kto chce znaleźć pracę otrzymuje tutaj wiedzę, wsparcie i potrzebne ku temu informacje. Może tu wzmocnić motywację do zmiany swojej sytuacji zawodowej. W oparciu o doświadczenia innych uczestników szkolenia oraz zdobytą wiedzę zwiększa swoją skuteczność na rynku pracy. Lider klubu ma największy wpływ na sukces realizowanych tu działań. Ważne jest, aby liderem była osoba mająca odpowiednie wykształcenie (co najmniej średnie), a także odpowiedzialna, stabilna emocjonalnie, logicznie rozumująca, budząca zaufanie, komunikatywna, kreatywna i do tego ze zdolnościami organizacyjnymi. Głównym zadaniem lidera jest zarządzanie klubem, w tym planowanie i organizacja zajęć, prowadzenie spraw administracyjnych i współpraca z lokalnymi partnerami, np. z urzędem pracy.

Numer: 2005 49   Autor: Józef Lipiński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *