Rewiry bezpieczeństwa

Co roku policjanci z mińskiej Komendy Powiatowej w symulowanych zdarzeniach ćwiczą się z zakresu zarządzania kryzysowego. Ma to sprawdzić ich przygotowanie i wypracować standardy przeciwdziałania i niwelowania nieprzewidzianych zagrożeń w przyszłości. W tym roku zaplanowano symulacje wypadków drogowych na mińskiej obwodnicy, która za kilka dni miała być oddana do użytku

Ratowali na obwodnicy

Rewiry bezpieczeństwa / Ratowali na obwodnicy

Mińscy stróże prawa wraz ze strażakami i ratownikami medycznymi stanęli przed nie lada wyzwaniem. Ich zadaniem było zabezpieczenie dwóch wypadków samochodowych, do których doszło na obwodnicy Mińska, i udzielenie pomocy poszkodowanym. Ich choć to tylko pozoranci sytuacja wyglądała poważnie.
We wtorek, 28 sierpnia około godziny 10.00 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania otrzymał informację o wypadku na pasie prowadzącym w kierunku na Siedlce, gdzie zderzyły się dwa osobowe auta. W pojazdach zostały uwięzione ranne osoby. Prawie 20 minut później na przeciwległym pasie – prowadzącym do Warszawy zderzyły się kolejne dwie osobówki. Tutaj również byli poszkodowani.
Zmiażdżone samochody, ofiary zalane krwią i zakleszczone w pojazdach – to widok, jaki na obwodnicy zastali policjanci, strażacy i ratownicy. Stróże prawa zajęli się zabezpieczeniem miejsca wypadków i organizacją ruchu na obwodnicy. Strażacy błyskawicznie prowadzili działania ratownicze, zabezpieczali samochody, rozcinali karoserie i uwalniali zakleszczone tam osoby. Równolegle z nimi do akcji włączyli się ratownicy medyczni, którzy udzielali pomocy poszkodowanym.
Ćwiczenia miały pomóc określić i zweryfikować drogi umożliwiające dojazd służbom ratowniczym. Pozwoliły również wypracować pozytywną ocenę stanu gotowości służb ratowniczych w sytuacji kryzysowej. Służby ratownicze i medyczne wspólnie wypracowały skuteczny wzorzec reagowania w analogicznych sytuacjach.
W ćwiczeniu uczestniczyli pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, strażacy z KP Państwowej Straży Pożarnej, ochotnicy z OSP Brzóze, Stojadła, Jakubów oraz Kałuszyn, a także policjanci z KPP i ratownicy z SP ZOZ ,,RM-MEDITRANS” w Siedlcach oraz aplikacyjnie z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.
Po zakończeniu symulacji zdarzeń drogowych w starostwie powiatowym w Mińsku odbyło się spotkanie podsumowujące działania wszystkich służb. Wniosek był jeden – ćwiczenia ratownicze pozwalają ratownikom przećwiczyć sprawne reagowanie i minimalizowanie  skutków wypadków drogowych. Oby jak najrzadziej mogli ćwiczyć to w prawdziwych warunkach.

Numer: 2012 36Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *