Impreza karaoke w domu pomocy społecznej może zabrzmieć banalnie, ale piknik integracyjny to coś więcej. Zaczęło się kilka lat temu konkursem, w którym udział brali pracownicy kilku DPS-ów poddawani ocenie podopiecznych swoich placówek. Z czasem impreza zaczęła się rozrastać, bo szybko rozniosła się wieść, że w Mieni pod koniec sierpnia można się dobrze bawić – i tak 30 sierpnia br. odbyła się ósma już edycja imprezy z nieustającym hasłem, że śpiewać każdy może
Mienia śpiewana
W słoneczny poranek 30 sierpnia w progach mieńskiej placówki zaroiło się od gości – podopiecznych i pracowników placówek pomocowych, z organizacji pozarządowych, pracowników administracji samorządowej, przedstawicieli placówek oświatowych, rodzin i znajomych mieszkańców Domu św. Józefa, a nawet przyjaciół z Klubu Seniora z niemieckiego powiatu Oberhavel i zawsze chętnych do pomocy wolontariuszy.
Tradycyjnie zaczęło się od konkursu karaoke: w tym roku do wokalnej rywalizacji stanęli pracownicy sześciu domów pomocy, Caritas z Warszawy, powiatowego PCPR, mińskiego MOPS-u oraz cegłowskiego urzędu gminy. Zmagania już od pierwszego występu wzbudziły niekłamany aplauz publiczności, a dynamiczne prowadzenie tylko podgrzewało atmosferę; nie zawsze wokalne umiejętności okazywały się najważniejsze: liczył się show, atmosfera zabawy, które stworzyły autentyczny przyjazny klimat. Zwyciężyła Małgorzata Podobas z Urzędu Gminy w Cegłowie, który debiutował na mieńskiej scenie. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci Domu Pomocy Społecznej w Kątach i gospodarze.
Nie opadły jeszcze konkursowe emocje, gdy nad głowami zgromadzonych zawisł śmigłowiec ratunkowy z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Barczącej, zrzucając deszcz konfetti. Chwilę potem emocjonujące pokazy zafundowały Lotniskowa Wojskowa Straż Pożarna z mińskiej jednostki oraz zastępy państwowej straży z Mińska Mazowieckiego oraz ochotniczej z Latowicza i Bud Wielgoleskich. Zgromadzeni mieli też możliwość z bliska poznać najnowocześniejszy sprzęt bojowy, jak również zabytkowy Star 20 – wciąż sprawny. Te spektakularne atrakcje to efekt niezwykłej przychylności dowódców jednostek, którzy na prośbę o pomoc zareagowali z nadspodziewanym zaangażowaniem.
Innych atrakcji również nie brakowało. Był kiermasz prac mieszkańców Domu, loteria fantowa, a stoiska komercyjne z wyrobami regionalnej kuchni cieszyły się sporym powodzeniem. Całości dopełniały różnorodne smakołyki z grilla, pachnąca grochówka i słodkości.
Wczesnym popołudniem do tanecznej części spotkania zgromadzonych zagrzał kabaretowy występ kucharek, czyli The Cook Singers oraz trening zumby poprowadzony przez Honoratę Grudzień, która najbardziej zapalonych tancerzy nagrodziła karnetami do swojej Akademii Ruchu. Nic więc dziwnego, że po takim wstępie parkowy parkiet opustoszał dopiero w godzinach wieczornych.
Dom Pomocy Społecznej św. Józefa w codziennej działalności przełamuje stereotyp zakładu specjalnego. Tworzy więc terytorialną i mentalną przestrzeń integrującą różne środowiska, animując lokalną kulturę i rozrywkę. Sierpniowe spotkania nie są wyjątkiem w pracy placówki, a jedynie podsumowaniem całorocznej działalności. Tu spotykają się młodzi i seniorzy, chorzy i zdrowi, twórcy i odbiorcy kultury. Tu rodzi się nowy standard przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i promocji wolontariatu. Tu można się przekonać, że chory i niepełnosprawny jest nie tylko biorcą, ale i dawcą pomocy, bo pomaga zrozumieć świat, uwrażliwić... Stąd idzie sygnał, że jesteśmy równi w potrzebie bliskości, wspólnotowej zabawy...
Gdy więc przychodzi do organizacji imprezy, ludzi dobrej woli nie brakuje. Od dwóch lat współorganizatorem Śpiewać każdy może jest Stowarzyszenie SIGMA, które pozyskuje środki na realizację przedsięwzięcia, nie szczędzi ich również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz liczni sponsorzy. Czasu po godzinach pracy i zaangażowania nie szczędzą pracownicy Domu. Spotkanie swoim patronatem po raz drugi z rzędu obejmuje miński starosta. Bo warto...
Numer: 2012 36 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ