Branżówka Co słychać?

Blat kuchenny może być wykonany z kilku materiałów. Jednak jednym z najsolidniejszych i najtrwalszych jest kamień. Można wybierać spośród wielu rodzajów. Zobacz, jaki materiał najlepiej nadaje się na blat kuchenny oraz w jaki sposób dokonywać pielęgnacji blatów kuchennych z kamienia

Kamień na blat

Materiał na blat kuchenny można wybierać z 200 odmian granitu, podobnie wygląda sytuacja z marmurami i piaskowcami. W tak bogatej ofercie każdy znajdzie kolor pasujący do aranżacji wnętrza swojego domu, mniej lub bardziej intensywne wzory, odpowiednie wykończenie powierzchni. Co prawda kamień we wnętrzach najczęściej stosuje się jako okładziny ścian, wykończenie posadzek, kabin prysznicowych, jednak ciekawą aranżację tworzą wykonane z tego materiału właśnie blaty kuchenne.
Jaki kamień wybrać? Do kuchni zalecane są: granit, porfir oraz bazalt (odporne na zaplamienia). Ewentualnie można sięgnąć po marmur lub trawertyn, ale wtedy trzeba zabezpieczyć blaty przed zaplamieniem czy nasiąkaniem wodą. Wszystkie gatunki kamienia naturalnego są odporne na działanie wysokiej temperatury, dlatego znakomicie nadają się na blaty kuchenne. Zakłady kamieniarskie dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii mają możliwość nadania materiałowi niemal nieograniczonych form łuków i innych bardziej skomplikowanych kształtów sugerowanych na przykład przez projektanta. Można je wyciąć bez problemu, ale wtedy dobrze by było, aby inwestorzy dysponowali szablonem.
Kamienne elementy, takie jak blaty kuchenne, mogą mieć powierzchnię wykończoną na kilka sposobów. We wnętrzach często są stosowane te polerowane ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym znakomicie nadają się kamienne elementy o powierzchni szczotkowanej (tak zwanej antico), która jest lekko nierówna i nie błyszczy. Ostatnio chętnie wybierane są również kamienie wykończone matowo lub całkiem surowe. Można również kupić płomieniowany granit o bardzo chropowatej fakturze. Standardowo jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz, ale jeśli ktoś chce, można użyć go we wnętrzach szczególnie pasuje do tych zaaranżowanych rustykalnie. Niekiedy elementy kamienne wymagają specjalnego przygotowania do zastosowań we wnętrzach. Takich zabiegów potrzebuje na przykład trawertyn i inne delikatniejsze odmiany kamienia choćby marmur.

Numer: 2012 36   Autor: (www.muratordom.pl)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *