W Aleksandrówce

Krzyż w Brzózem nie był jedynym odsłoniętym w sierpniu symbolem wiary i pamięci. Otóż w sobotnie popołudnie 18 sierpnia 2012 r. w dębskiej Aleksandrówce odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy i poświęcenia nowego krzyża upamiętniającego poległych w walkach 1920 roku żołnierzy polskich i... sowieckich

Równa pamięć

W Aleksandrówce / Równa pamięć

W uroczystości kierowanej przez sołtys Elżbietę Bober uczestniczył wójt Krzysztof Kalinowski, Marcin Nowak z rady powiatu, dębscy radni, proboszcz Henryk Zaraś, Jan Majszyk oraz liczni mieszkańcy sołectwa Aleksandrówka.
Wójt nawiązał do dokonującego się w ostatnich dniach pojednania polsko-rosyjskiego, a niezwykłą historię o 17 sierpnia 1920 roku opowiedział Jan Majszyk. Najciekawszy był fakt, że po zaciętych walkach żołnierze polscy i sołdaty Armii Czerwonej zostali pochowani we wspólnej mogile. Dwa lata później przeprowadzono ekshumację ciał. Rosjanie spoczęli na cmentarzu parafialnym w Dębem Wielkim Wielkim, a Polscy bohaterowie spoczęli na cmentarzu wojskowym w Warszawie i w grobach rodzinnych. Aby pamięć o walczących żołnierzach nie zginęła, na działce państwa Książków został postawiony pamiątkowy krzyż.
Po prawie 100 latach z inicjatywy mieszkańców Aleksandrówki z sołtys Elżbietą Bober udało się ufundować nowy krzyż i odsłonić tablicę pamiątkową. Uroczystość uświetniły występy młodych mieszkańców Aleksandrówki, którzy przy akompaniamencie akordeonu przypomnieli pieśni żołnierskie, jakie wówczas zagrzewały do boju. Chwila zadumy i refleksji nastąpiła podczas recytacji wiersza nieznanego autora w wykonaniu Madzi Wierzbickiej i Wojtka Nowaka – najmłodszych uczestników tej niezwykłej uroczystości.

Numer: 2012 35   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *