Gotowi do zmian (7/2012)

Przez 6 miesięcy zdobywali wiedzę teoretyczną, by później sprawdzić ją w praktyce. Mowa o uczestnikach ostatniej już edycji projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”, którzy przerwę szkolną wykorzystali na 10-dniowe zajęcia praktyczne w firmach lokalnych przedsiębiorców. Poświęcili wiele czasu i siły, by sprostać zadaniom wyznaczonym im przez pracodawców, ale – jak sami przyznają – naprawdę było warto

Gotowi na praktykę

Gotowi do zmian (7/2012) / Gotowi na praktykę

Głównym założeniem powstałego trzy lata temu projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” było zapewnienie absolwentom techników wykształcenia dającego największe szanse na zdobycie zatrudnienia. Pomysłodawcy projektu – Małgorzata Wachowicz i Marcin Sawicki postanowili postawić na najwyższy profesjonalizm, w czym wsparła ich kadra dydaktyczna z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy i Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Janowie.
Pod czujnym okiem Lidera Projektu - CKU zarządzanym przez dyrektor Joannę Kowalską przez ostatnie pół roku wiedzę zdobywała setka uczestników projektu – technicy architektury krajobrazu, agrobiznesu, informatycy, kelnerzy, ekonomiści, elektronicy, technicy pojazdów samochodowych, drogownictwa oraz budownictwa. Nauczyciele starali się przekazać im wiadomości, wykraczające poza szkolny program nauczania, a których znajomość może być atutem docenianym przez pracodawców. Niedługo sami mogli zweryfikować tę przydatność.
Wakacje oprócz odpoczynku przyniosły uczestnikom projektu wielki sprawdzian. Każdy z poszczególnych kierunków odbył praktyki powiązane z dotychczasową wiedzą zdobytą w szkole. Na czas trwania staży dyrektorzy szkół biorących udział w projekcie pełnili funkcję Szkolnych Koordynatorów Praktyk. Młodzież zaś przez 2 tygodnie weryfikowała wiadomości teoretyczne, nabierała wprawy w wybranym zawodzie i przede wszystkim... uczyła się. Programy praktyk zawodowych przygotowały lokalne przedsiębiorstwa i instytucje, jak np. miński FUD, Urząd Miasta Mińsk Mazowiecki, Stan Plus, Minwar, warszawski InterRisk, restauracja Stylowa, grill bar Zgoda, zajazd Stary Konik czy Sala Bankietowa w Wielgolesie.
- Od 30 lipca do 10 sierpnia w ramach projektu „Gotowi do zmian-młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” razem z koleżankami odbywałam praktykę w Towarzystwie Ubezpieczeń InterRisk w Warszawie. Podczas dwutygodniowych praktyk pomagałyśmy osobom z różnych działów m. in. księgowości, likwidacji szkód. Byłyśmy kierowane tam, gdzie była potrzebna pomoc. Naszym zajęciem było przede wszystkim porządkowanie dokumentów dotyczących szkód zgłaszanych do firmy, osób fizycznych i prawnych korzystających z usług Towarzystwa, a także korespondencji. Ponadto numerowałyśmy akta, układałyśmy pisma według dat, znakowałyśmy wyciągi bankowe – była to jedna z najbardziej pracochłonnych prac – relacjonuje Kinga Sikora, przyszła ekonomistka. Zaznacza też, że wszyscy pracownicy firmy byli mili i wyrozumiali, tłumaczyli dokładnie zlecone zadania, opowiadali o swojej pracy i przekazywali dużo wiedzy praktycznej. – Mimo że praktyki odbywały się w wakacje, warto było poświęcić im czas. Naprawdę dużo się nauczyłyśmy oraz nabrałyśmy pewności siebie. Było to ciekawe doświadczenie – podsumowuje Kinga. Jej zdanie potwierdzają koleżanki odbywające praktyki w innych firmach.
– Odbywałam praktyki w Urzędzie Miasta w Referacie Dochodów. Mimo, że to tylko 2 tygodnie osiągnęłam pewne doświadczenie. Praca w Urzędzie pozwoliła mi na rozwój praktycznych umiejętności: przygotowywanie korespondencji do wysyłki, porządkowaniu i segregacji dokumentów, obsłudze urządzeń biurowych itp. Nauczyłam się nie tylko praktycznych rzeczy, ale również teorii. Codziennie Opiekun stażysty starał się nam przedstawić coś innego, czytałam różne ustawy, zapoznałam się z takimi dokumentami jak np. decyzje, postanowienia, wezwania. Taka praktyka to również nauka pracy w zespole i odpowiedzialności w powierzonych zajęciach oraz punktualności – mówi kolejna ekonomistka, Ania Szczęsna.
Po dwutygodniowych praktykach jest również Monika Święch. Odbywała je w mińskiej Fabryce Urządzeń Dźwigowych, gdzie pracowała w dziale księgowości i dziale handlowym. Zapoznawała się tam z procedurą systemu zapewnienia jakości ISO, profilem firmy tzn. oferowanym asortymentem, zintegrowanym systemem komputerowym SYKOF S.A, do którego wprowadza oferty techniczno-handlowe oraz otwierała zlecenia reklamacyjne.
– Dużo dało mi przyglądanie się na pracowników podczas wykonywania swoich zajęć. Rozmawiałam z pracownikami z dużym stażem pracy w FUD S.A. o mojej przyszłości. Interesowało ich, czy dalej mam zamiar kształcić się w kierunku ekonomicznym i jak podoba mi sie praca w biurze. Podpowiedzieli mi, że warto poświęcić trochę czasu na naukę, studia, żeby później móc osiągnąć więcej w życiu, zrobić karierę. Jestem zadowolona z wyboru tego miejsca na odbycie praktyk i polecam je innym – zachwala Monika.
Po wakacjach uczestnicy projektu „Gotowi do zmian” znowu zasiądą w szkolne ławki, by nie tylko wymienić się doświadczeniami z praktyk, ale i poznać nowe, przydatne im w późniejszej pracy wiadomości. Teraz, wypoczęci i zmotywowani, chłonąć je będą jeszcze szybciej, bo już wiedzą na pewno, że projekt otworzył przed nimi ogromną szansę. I na pewno jej nie zmarnują.
Kadra realizująca projekt „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” dziękuje Dyrekcjom i Pracownikom Firm, w których młodzież odbywała praktyki za profesjonalizm, wyrozumiałość i życzliwość wobec młodych praktykantów.

Numer: 2012 35   Autor: (cku-prom)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *