Wzięli i opisali...

Co warto zobaczyć w Sokołowie i Węgrowie? Rzadko tam jeździmy, a przecież to ładne i niedrogie miejsca na spędzenie  nie tylko letniego weekendu.  To także nasi sąsiedzi, a tych zawsze warto poznać nawet w czasie przebudowy drogi ze Stanisławowa do Liwu. Są przecież inne trasy...

Warto do sąsiadów

Wzięli i opisali... / Warto do sąsiadów


Jednym z pierwszych miejsc, do którego warto udać się, zwiedzając Węgrów, jest Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdująca się w samym centrum miasta. Nad wejściem do zakrystii kościoła wisi lustro Mistrza Jana Twardowskiego. Czarnoksiężnik zaprzedał duszę diabłu w zamian za wiedzę magiczną. A lustro służyło, żyjącemu w XVI wieku magowi, do przepowiadania przyszłości. Na tafli można dostrzec pęknięcia, według legendy w 1812 roku Napoleon Bonaparte upuścił magiczne zwierciadło po tym, jak dostrzegł w nim klęskę wyprawy do Rosji.
Ciekawym miejscem jest Muzeum Zbrojownia w Liwie. W zamku, zbudowanym na początku XV wieku przez księcia Janusza I Starszego, obecnie mieści się jeden z największych zbiorów broni w Polsce. W swojej kolekcji muzeum posiada broń białą, palną i drzewcową z XV-XX wieku. W muzeum podziwiać można także zbiór mebli, tkanin, malarstwa batalistycznego oraz unikalną kolekcję reprezentacyjnego portretu sarmackiego. Do wsi Jarnice nieopodal Węgrowa turystów przyciąga natomiast Sowia Góra. Z jej szczytu, niegdyś miejsca kultów pogańskich, rozciąga się niesamowity widok na dolinę Liwca. Wart zwiedzenia jest również mieszczący się na cmentarzu kościółek św. Jakuba. Zbudowany w 1738 r. we wsi Budzieszyn kościół został tu przeniesiony po 1819 roku. Czas na łonie natury można miło spędzić, biorąc udział w spływie kajakowym rzeką Liwiec. Jeśli chcemy spędzić chwile w osamotnieniu i spokoju, warto zatrzymać się na malutkich plażach, gdzie można cieszyć się ciszą i zachwycać otaczającą zielenią.
Sokołów z czasów przodków jest w prywatnym muzeum – skansenie Ziemi Sokołowskiej Mariana Pietrzaka. W muzeum znajduje się ponad 800 eksponatów dotyczących różnych aspektów życia ludzi mieszkających w Sokołowie, na przykład sanie z majątków ziemskich, wozy konne, przedmioty codziennego użytku, zbiór militariów. W muzeum obejrzeć można także dokumenty (np. przepustki do getta żydowskiego) i gazety z czasów II wojny światowej, zbiór militariów czy zbiór kamieni nagrobnych z cmentarza żydowskiego.
Wydawać by się mogło, że w takich małych miastach, jak Sokołów i Węgrów, nie ma nic ciekawego do zwiedzenia. A jednak!

Numer: 2012 34   Autor: Kamila Pacholczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *