Gminna oświata

W jaki sposób nowa gminna władza nie utrąca dobrych praktyk swoich poprzedników, a uczniowie nie tracą motywacji do nauki? Sposobem są stypendia, które na koniec roku szkolnego przyznają władze samorządowe. Jedną z nich jest mińska gmina

Podmińskie normy

Gminna oświata / Podmińskie normy

Już po raz dziewiąty za wybitne osiągnięcia w nauce i wzorową postawę w roku szkolnym 2011/2012 przyznane zostały stypendia wójta gminy Mińsk Mazowiecki. Stało się to tuż przed obradami letniej sesji rady gminy, by uhonorowanych przez wójta Piechoskiego najlepszych uczniów i absolwentów szkół gminnych zobaczyli radni decydujący o szkolnym budżecie. Nie tylko – uroczystość zgromadziła rodziców wyróżnionych uczniów, wychowawców i dyrektorów szkół. Nie zabrakło radości, wzruszenia i dumy z osiągnięć.
Kandydatów do tego wyróżnienia wytypowały rady pedagogiczne, ale musieli oni spełnić kryteria wysokiej średniej ocen na świadectwie, wzorowego sprawowania, zaangażowania na rzecz szkoły tj. w samorząd uczniowski, gazetkę szkolna, udział w konkursach, olimpiadach wiedzy i zawodach sportowych oraz – co się rzadko zdarza – decydowała postawa wobec rówieśników i osób starszych.
Ostatecznie stypendium w kwocie po 700 zł otrzymało 23 uzdolnionych uczniów. I tak za codzienny wysiłek zdobywania wiedzy i rozsławiania gminy podczas konkursów i olimpiad pieniądze otrzymali: Natalia Gańko i Gabriela Kowalska z SP w Brzózem, Karina Pudłowska i Żanna Zychowicz z SP w Janowie, Klara Dorota Mazurek i Szymon Laskowski z SP w Mariance, Martyna Kłoczewiak i Dawid Radłowski z SP w Starej Niedziałce, Kinga Sokołowska i Michał Pustoła z SP w Hucie Mińskiej, Agnieszka Paska i Karolina Kowalczyk z SP w Stojadłach oraz Bartosz Lech i Aleksandra Kloch z SP w Zamieniu.
Gimnazjaliści wzięli 9 stypendiów, a wśród nagrodzonych znaleźli się Karolina Nalazek z GM w Janowie, Patrycja Gańko, Aneta Podstawka z GM w Starej Niedziałce Marta Tkaczyk i Klaudia Celej z Huty Mińskiej, Małgorzata Paska i Emilia Rek z GM w Stojadłach oraz Damian Kawka i Brygida Muszel z Zamienia.
Był to z pewnością radosny moment podczas sesji, ale dyskusja o kondycji gminnej oświaty wzbudzała już zgoła odmienne wnioski. Szczególnie w kontekście sprawdzianów kompetencji i egzaminów, które gminnym placówkom w tym roku wyszły słabiej od spodziewanych. Najsłabsze wyniki miały podstawówki z Zamienia, Huty, Niedziałki i Brzózego (poniżej 23 punktów), ale osiągniecie 25,6 pkt przez Mariankę to 7. miejsce w powiecie. Podobna sytuacja jest w gimnazjach, z których trzy – Niedziałka, Stojadła i Huta miały niższe średnie od powiatowej.
Dyrektorzy szkół jakby nie zauważali problemu niskiego poziomu nauczania, chwaląc się radnym sukcesami pojedynczych uczniów. Nawet wyróżnieniami w skali gminnej, choć zdarzały się osiągnięcia na skalę powiatu. Były też opinie, że słaby poziom jest spowodowany ucieczką absolwentów SP do gimnazjum przy Pięknej.
Wyniki egzaminów nie satysfakcjonują wójta Piechoskiego, który postanowił powołać zespół promujący gminną oświatę. Tym bardziej, że na oświatę idzie rocznie 15 mln zł, a do szkół gmina dokłada rocznie ponad 5 milionów.
Może nie jest to jeszcze totalny marazm, jak o edukacji mówił radny Kosiński, ale na pewno nadmierne koszty oświaty trzeba ukrócić, by zostało na inwestycje. Nie tylko na dotowaną przez unię kanalizację.

Numer: 2012 32 33   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *