Cykliści w muzeum

W niedzielę 29 lipca br. minęło 100 lat od wielkiego sportowego wyczynu, którego sprawcą był mieszkaniec ów-czesnego Nowomińska Feliks Rawski.

Setka Rawskiego

Cykliści w muzeum / Setka Rawskiego

To on wziął udział w Mistrzostwach Jazdy Królestwa Polskiego na szosie lubelskiej na dystansie 100 wiorst (ok. 107 km) jako niezrzeszony cyklista. Jadąc na krajowym Herkulesie zwyciężył z czasem 3 godziny 26 minut, co było ogromną sensacją, gdyż pokonał całą koalicję zawodników zrzeszonych w Warszawskim Towarzystwie Cyklistów. Znakomita passa Feliksa Rawskiego przeniosła się na 1913 rok, kiedy to na Pierwszej Wszechrosyjskiej Olimpiadzie Sportowej w Kijowie zajął II miejsce w wyścigu na dystansie 320 km, który pokonał w 10,5 godziny.
 W związku z rocznicą Muzeum Ziemi Mińskiej i Klub Kolarski V MAX MOSiR zapraszają od piątku 3 sierpnia na wystawę o Feliksie Rawskim i innych międzywojennych mińskich cyklistach.
Także 15 sierpnia na czwarte kryterium uliczne im. Feliksa Rawskiego, kiedy kolarze z całego kraju zjadą do naszego miasta i uczczą pamięć mistrza Rawskiego, patrona mińskich cyklistów. Znowu w samym centrum miasta – jak zapewnia Jacek Tomkiewicz - zobaczymy mnóstwo twardej sportowej walki, popisy sprinterów oraz kolarskie fajerwerki na lotnych premiach. Sam finisz i podium dla zwycięzców nieprzypadkowo zlokalizowano przed frontem magistratu. Tam będą dekorowani także młodzi entuzjaści dwóch kółek.
Tradycją będzie uroczysty przejazd mińskich vipów i zaproszonych gości.

Numer: 2012 31   Autor: (jaz)