Siedlecka Niepodległość

11 listopada w Siedlcach w tym roku przebiegał tradycyjnie. O godzinie 16 odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez ks. bp dr Zbigniewa Kiernikowskiego w katedrze. Tam odśpiewano m.in. Bogurodzicę i Ave verum corpus - Mozarta. Po niej nastąpił przemarsz pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, a tam po wystąpieniu Prezydenta Miasta Siedlce odbył się Apel Poległych z salwą honorową

Muzeum ducha

Siedlecka Niepodległość / Muzeum ducha

Chwilę później rozpoczęto składanie kwiatów pod pomnikiem. Przynieśli je chyba wszyscy mniej lub bardziej zaangażowani w uroczystość przedstawiciele władz miasta, parlamentu itp. Na finał prowadzący uroczystość Andrzej Meżerycki zapowiedział wykonanie kilu patriotycznych pieśni przez siedlecką Orkiestrę Garnizonową. A wieczorem można było skorzystać z oferty MOK i posłuchać koncertu „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród” wykonywanego przez chór „Głos znad Niemna” z Grodna, który zorganizowano w Sali Białej siedleckiego MOK.
Niedziela 13 października należała za to do Muzeum Regionalnego w Siedlcach, które przygotowało wernisaże kilku wystaw. Pierwszą - „Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu” zorganizowano w 70. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Włodzimierza Soszyńskiego z Sulejówka, ale urodzonego na Podlasiu, w okolicach Sokołowa Podlaskiego.
Nie mniejsze zainteresowanie miał „Znak Polaków - orzeł biały” z kolekcji ekslibrisów Alfreda Gaudy z Lublina. W jego zbiorze znajduje się około 24 tysięcy ekslibrisów polskich i zagranicznych. Ogromną ciekawość wzbudziły też pokazy członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów i zaprzyjaźnionych zbieraczy, które można było tego dnia zobaczyć w muzeum. Obejrzeć już można było również wystawę prac plastycznych inspirowanych poezją patriotyczną, wykonanych przez młodzież koła plastycznego kierowanego przez Piotra Kozaka przy GM-4 w Siedlcach.
Godzinę po południu przed muzeum odbył się pokaz wozu bojowego 1 Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego. Była to swego rodzaju ciekawostka nie tylko dla starszych siedlczan, ale przede wszystkim chłopców, którzy wręcz na nim wisieli. A chwilę potem, również na świeżym powietrzu zorganizowano pokaz walk przed ratuszem, połączony z prezentacją dorobku i działalności Bractwa Rycerskiego Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej.
Ale to nie był jeszcze koniec, bo już o 16.00 wewnątrz muzeum dr hab. Arkadiusz Kołodziejczyk wygłosił wykład o twórcach Polski Niepodległej połączony ze spotkaniem z weteranami i aktorem Ryszardem Bacciarellim. Pożegnano się z uczestnikami Dnia Niepodległej ogniskiem z wartą Związku Strzeleckiego pod dowództwem Marka Michałowskiego. Było pieczenie kiełbasek, a zespół „Nexus” wykonał kilka patriotycznych utworów.

Numer: 2005 47   Autor: (el)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *