Powiat karier

Oskar Karczmarczyk, uczeń gimnazjum publicznego w Zespole Szkół w Mrozach we wrześniu został zaproszony o wygłoszenia naukowego odczytu w Brukseli. Wyróżnienie to wiąże się ze wskazaniem Oskara jako jednego z czternastu wybitnie uzdolnionych stypendystów spośród 536 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego Mazowsza uczestniczących w regionalnym programie stypendialnym

Z Mrozów do Brukseli

Powiat karier / Z Mrozów do Brukseli

Dzięki stypendiom unijnym uzdolniona młodzież z Mazowsza mogła pogłębiać swoją wiedzę i realizować ciekawe projekty badawcze. Stypendyści brali udział w konkursach przedmiotowych, a także w warsztatach, seminariach naukowych i olimpiadach przedmiotowych, szczególnie z kierunków ścisłych. W ramach projektu każdy uczeń rozwijał swoje zainteresowania i umiejętności pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna, który pomagał prawidłowo wykorzystać stypendium.
W czwartek, 21 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja edukacyjna, podczas której najzdolniejsi mazowieccy stypendyści i ich nauczyciele-opiekunowie odebrali dyplomy gratulacyjne z rąk marszałka Adama Struzika. Poprzez udział w konferencji stypendyści mieli także możliwość pokazania efektów ambitnej i sumiennej pracy, a także ponadprzeciętnych zdolności. W czternastce najlepszych stypendystów znalazło się czworo z regionu siedleckiego. Jednym z nich był Oskar Karczmarczyk z Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Mrozach, który pod opieką Katarzyny Branickiej-Karczmarczyk (nauczycielki matematyki i informatyki w ZS, a prywatnie własnej mamy) przygotował projekt o bryłach matematycznych występujących w architekturze.
Pozostali młodzi-zdolni z naszego regionu to Natalia Budkiewicz z gimnazjum w Dobrem, która realizowała projekt „Proces widzenia a złudzenia optyczne na terenie miejskim i wiejskim”; Dominika Fic z liceum w Garwolinie (projekt „Energetyka jądrowa – zyski i straty z budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju”) oraz Adrian Olizaruk z gimnazjum w Łosicach, który prowadził projekt „Śladami oddziału Zenona”.
Dla Oskara Karczmarczyka z Mrozów nie było to pierwsze publiczne wystąpienie. 1 grudnia ubiegłego roku jego projekt „Czy i w jaki sposób można modelować przyrodę?” znalazł się wśród siedmiu najciekawszych z całego Mazowsza. Oskar już teraz zaczął przygotowania do wrześniowego wykładu w Brukseli. Nie przeraża go fakt, że będzie musiał wygłosić go po angielsku.
Wnioski o stypendia w ramach piątej edycji programu realizowanego przez Samorząd Mazowsza można składać do 6 lipca. W tym roku na stypendia dla najzdolniejszej młodzieży zarezerwowano ok. 2,5 mln zł, a wsparcie ma szansę otrzymać 418 uczniów z całego województwa mazowieckiego.

Numer: 2012 27   Autor: Ewelina Igańska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *