Dębe festynowe

Ważnym dniem w życiu dębskich uczniów i nauczycieli jest nie tylko jubileusz szkoły, ale także rocznica oddania do użytku jej obecnego gmachu. Czekali na niego przez wiele lat, odbywając zajęcia a to w niewielkich i nieogrzewanych izbach, a to w wymagającym remontu baraku. Doczekali się i w tym roku świętować mogą już 50-lecie oddania budynku szkoły do użytku

Złoto wspomnień

Dębe festynowe / Złoto wspomnień

Tę ważną rocznicę dębianie postanowili uczcić 16 czerwca br. podczas jubileuszowego X pikniku rodzinnego. Pogoda dopisała, więc na cały dzień teren szkoły stał się areną artystycznych popisów uczniów, sportowych rozgrywek, zabaw i konkursowych podsumowań. Program obfitował w atrakcje, bowiem dzięki działającemu przy szkole stowarzyszeniu „Szkoła z uśmiechem” na listę sponsorów wpisało się aż 47 firm i osób prywatnych.
Piknik pozwolił uczniom na zaprezentowanie swoich umiejętności szerszemu niż szkolne gronu widzów, których z minuty na minutę przybywało. Mogli oni podziwiać maluchy z klas 0-III, które tańczyły, śpiewały, a nawet popisywały się aktorsko. Nie ustępowały w tym szkolnym sekcjom i kołom zainteresowań – teatralnemu, tanecznemu czy muzycznemu – które również pojawiły się na scenie. Uczniowie z klasy szóstej przygotowali natomiast przedstawienie historyczne. A na sam koniec oddali scenę gwieździe wieczoru – grupie muzycznej „Full Power Spirit”.
Nie zabrakło również sportowych uniesień. Akademia Sztuk Walki pod okiem Dawida Matwieja zaprezentowała pokazy taekwon-do, dębscy rowerzyści wystartowali w wyścigu cross country, a uczniowie zmagali się w rozmaitych konkurencjach. Tymczasem dorośli rozsiąść się mogli w kawiarence lub przygotowanym przez stowarzyszenie klubie kibica, gdzie wieczorem kibicowali polskiej reprezentacji podczas meczu z Czechami.
W drodze do kawiarenki na gości czekał szereg atrakcji. W stoisku szkolnego koła „Caritas” mogli umalować twarz lub kupić wykonaną przez dzieci biżuterię, a nieco dalej – obejrzeć wystawę orgiami, decoupage czy portfolia klas starszych. Harcerze przygotowali dla nich natomiast lekcje udzielania pierwszej pomocy, a obok nich Teresa Zagórska mierzyła ciśnienie i poziom cukru we krwi. Wiele emocji przyniosła również loteria fantowa, w której wygrać można było rower. Dwa kółka czekały także na zwycięzcę akcji „Warto być dobrym”, a drobne upominki nie ominęły laureatów międzyszkolnego konkursu historycznego, biologicznego oraz zbierania makulatury.
Najważniejszym punktem pikniku była wystawa fotograficzna powstała z inicjatywy Roberta Skorupy (wiceprezesa stowarzyszenia) i kącik wspomnieniowy. Tam można było przejrzeć dawne szkolne kroniki lub odszukać siebie bądź rodzinę na listach absolwentów, których w ciągu ostatniego 50-lecia podstawówka miała ponad 3 tysiące. Wspomnienia wracały zwłaszcza przy fotografiach z Dębego i okolic, które z chęcią opisywał zainteresowanym autor zdjęć – lokalny historyk Jan Majszyk.
Łzy wzruszenia wywołane ekspozycją fotograficzną jeszcze kręciły się w oczach, gdy na scenę wjechał jubileuszowy tort z wizerunkiem szkoły, ufundowany przez SJO. Pokroili go obecni na pikniku dotychczasowi dyrektorzy podstawówki, co dodało chwili jeszcze większego znaczenia. Gardła gości wzruszenie zacisnęło ponownie, kiedy w niebo wzbiły się lampiony odpalone przez absolwentów ze wszystkich 50 roczników.
Tak rozmarzeni dębianie zakończyli złoty jubileusz oddania do użytku budynku najbliższej ich sercu szkoły. Kolejne już niedługo i zapewne równie uroczyste, bowiem grono wspomagających podstawówkę osób i instytucji ciągle rośnie. O ich pomocy organizatorzy nie zapomną nigdy.

Numer: 2012 26   Autor: Justyna KowalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *