Powiat konkursowy

Z mitologią za pan brat – pod takim hasłem 23 maja 2012 roku w Szkole Podstawowej w Kałuszynie odbył się już po raz piąty powiatowy konkurs wiedzy dla uczniów szkół podstawowych. – To pierwszy taki konkurs na terenie powiatu, cieszący się rokrocznie wielkim zainteresowaniem – chwalą się kałuszynianie

Z mitami za bary

Powiat konkursowy / Z mitami za bary

Zmagania konkursowe na kałuszyńskiej ziemi mają już swoją historię. Zaczęło się w roku 2008, kiedy tematem przewodnim były Baśnie Andersena, w roku 2009 przyszedł czas na baśnie polskie. Od 2010 roku patronat nad konkursem corocznie obejmowali starosta miński i burmistrz Kałuszyna, a myślą przewodnią stało się właśnie hasło mitologii za pan brat.
W tym roku w teście wiedzy  wzięło udział 48 uczniów z 24 szkół podstawowych powiatu mińskiego. Ewenementem konkursu był fakt, iż organizatorzy byli jedynie organizatorami imprezy, a nie jej uczestnikami. Podczas turnieju nauczyciele zespołu humanistycznego kałuszyńskiej podstawówki podjęli bowiem decyzję o nieuczestniczeniu ich podopiecznych w boju o podium. Swoją decyzję motywowali zastrzeżeniami do innych konkursów powiatowych, gdzie czołowe miejsca zajmowali uczniowie ze szkoły, która organizowała konkurs, a w jury zasiadali opiekunowie uczestników, co łamie podstawową zasadę obiektywności i bezstronności. Celem wykluczenia ewentualnych zastrzeżeń, co do promowania uczniów z macierzystej placówki dyrektor szkoły przychylił się do prośby swoich nauczycielek.
Na uczniów czekał test wyboru z aż 100 pytań, w którym prawidłowa była tylko jedna odpowiedź. Pytania konkursowe w roku 2012 sprawdzały znajomość treści mitologii greckiej według Jana Parandowskiego, związków frazeologicznych oraz zwrotów mających źródło mitologiczne, a także, by wprowadzić tematykę z nowej podstawy programowej, pojęć dotyczących sztuki starożytnej Grecji.
Wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami, a niektórzy z nich to fascynaci mitologii. Na czele peletonu 48 uczniów uplasowała się uczennica szkoły podstawowej w Mariance – Klara Mazurek, która otrzymała najpiękniejszy i największy puchar. Drugie miejsce przypadło Weronice Dyrkacz z mińskiego Kopernika, a trzecie jej koleżance – Sarze Kaczmarek. Komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa wyróżnienia – pierwsze otrzymał Jakub Dróżdż z SP w Grzebowilku, a drugie Bartosz Słysz z SP w Cisiu. Nagroda specjalna dla szkoły, z której uczniowie zdobyli najwięcej punktów trafiła do SP-1 z Mińska.
Nagrodzeni otrzymali unikatowe pozycje książkowe o Mazowszu i greckie puchary, a wszyscy uczestnicy konkursu – słodkie upominki i pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy nie zapomnieli również o poczęstunku i podziękowaniach dla opiekunów. A wszyscy podkreślali, że konkursowi towarzyszyły pozytywne emocje i wspaniała atmosfera współpracy pomiędzy organizatorami a przybyłymi gośćmi.

Numer: 2012 23   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *