Laury za 2011 rok

I stało się – X jubileuszowa gala wręczenia statuetek LAURA 2011 zgromadziła w auli Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego tegorocznych kandydatów do tytułu, wnioskodawców, radnych powiatu, wójtów, burmistrzów, a także laureatów dotychczasowych edycji. Było dostojnie, ale i miło dzięki dekoracji mińskich plastyków z ZSE i kelnerów z ZS-1

Oskary powiatu

Laury za 2011 rok / Oskary powiatu

Laureatów oraz pomysłodawców Laury połączyło morze miłości do mińskiej ziemi, cnoty pomnażania wspólnych dóbr oraz twórcza aktywność na rzecz powiatu – mówili prowadzący galę radna Joanna Papińska i wicestarosta Krzysztof Płochocki, przybliżając gościom ideę konkursu. – To swoisty Oskar Powiatu Mińskiego, przyznawany przez kapitułę tym, co ukochali mińską ziemię i teraz pracują dla jej rozwoju, przypominał starosta Antoni Tarczyński. A przewodniczący kapituły Mirosław Krusiewicz dokonał uroczystego otwarcia jubileuszowej gali i przypomniał historię tej nagrody, która wypłynęła od... działaczy sportowych.
Kto więc otrzymał Laurę za 2011 rok? W dziedzinie nauki i oświaty – Lucyna Bajszczak, prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Podciernie, twórczyni małego przedszkola w ramach projektu unijnego.
W dziedzinie kultury i sztuki statuetkę otrzymał Jan Zbigniew Piątkowski, dziennikarz, wydawca czasopism i literatury pięknej, działacz społeczny, pisarz i poeta. Organizuje promujący artystów Festiwal Autorów Mivena, ale do najbardziej znanych działań laureata należą coroczny Festiwal Chleba oraz Festiwal Mińsk-Etno-Kabaret, które cieszą się popularnością w środowiskach twórców ludowych w całym kraju. W dorobku artystycznym laureata znajdują się zbiór opowiadań „Srebrne źródła” oraz tomy poezji: „Rozstaje” i „Nienasycenie”. W 2006 roku laureat został nagrodzony II nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka za poezje, w 2010 roku został uhonorowany przez marszałka Struzika medalem Pro Masovia przyznawanym za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
– Laura inspiruje każdego, ale nie tylko z jej powodu działa się i tworzy. Dziękuję moim czytelnikom, sponsorom, ludowym artystom przyjeżdżającym na mińskie festiwale oraz rodzinie za pozwolenie na trud tworzenia – powiedział po otrzymaniu statuetki twórca tygodnika „Co słychać?”. 
Wśród sportowców laur zwycięstwa wywalczył sobie bokser Rafał Jackiewicz, który ostatnio swoje liczne sukcesy przypieczętował pasem mistrza UE. Z dużym uznaniem przyjęto także Kajtka Kossakowskiego, ze Stanisławowa, który jest nadzieją tenisową powiatu.
W dziedzinie rozwoju przedsiębiorczości statuetkę prestiżowej nagrody powiatu otrzymała spółka Awenta. Działa od 1989 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne, dziś jest czołowym polskim producentem elementów systemów wentylacyjnych wykonanych z tworzyw sztucznych i metalu.
Szczep Lubicz z ZHR otrzymał Laurę w dziedzinie społecznej. Za co? Za działania w służbie dla środowiska harcerskiego i akcje o charakterze kulturalnym, patriotycznym i charytatywnym.
W kategorii, rolnictwa i ochrony środowiska laureatem nagrody został jedyny kandydat – Paweł Kowalczyk, właściciel gospodarstwa rolnego w gminie Cegłów nastawionego na produkcję mleka i współpracę z mleczarnią w Węgrowie.
Dwie zespołowe Laury zdobyło Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego w dziedzinie kultury i sztuki oraz Powiatowa Liga Siatkówki w sporcie.
– Do trzech razy sztuka – mówił Tomasz Adamczak, nawiązując do trzykrotnej nominacji i dziękując jednocześnie wszystkim członkom TPMM za wieloletnią pracę.
PLS powołano 13 lat temu i wciąż skupia ok. 300 osób, które regularnie spotykają się na meczach, walcząc o miejsce w swojej lidze.
Podczas spotkania goście wysłuchali skrzypaczki Filharmonii Narodowej Anety Borczyńskiej i koncertu chóru MTM pod dyrekcją Tomasza Zalewskiego.
Organizatorzy gali podziękowali dyrektor Małgorzacie Beczek za gościnę, a dyrektor Elżbiecie Wieczorek za oprawę plastyczną oraz wystawę prac uczniów, która towarzyszyła uroczystości. Z dużym uznaniem przyjęto także kulinarne cuda, przygotowane pod czujnym okiem Jolanty Piskorz przez kucharzy i kelnerów Budowlanki.
Tak oto pomysł uczczenia LAURetów na specjalnie zorganizowanym spotkaniu okazał się nie tylko słuszny, ale i prestiżowy dla wszystkich.

Numer: 2012 23   Autor: (ret, jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *