Strażacy w Grodzisku

Ochotnicza Straż Pożarna w mroziańskim Grodzisku powstała w końcu 1931 roku. Po 80 latach stała się jednostką elitarną, czyli jedną z 400 w kraju należących do systemu ratowniczo-gaśniczego. Ma w swoich szeregach 43 członków zwyczajnych z 7 kobietami, 2 członków wspierających oraz 9 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej. To dzięki nim wieś w niedzielę, 27 maja stała się centrum nie tylko gminnej kultury strażackiej

Więcej niż brylanty

Strażacy w Grodzisku / Więcej niż brylanty

Obchody miały się odbyć dokładnie w 80-lecie powstania OSP, ale remont remizy i procedury przerosły strażaków i ich promotorów. Postanowiono więc, że rocznicę wzmocni wejście do KSRG i powiatowy dzień strażaka.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła polowa msza, podczas której poświęcano nowy sztandar. Wysłużony, jeszcze z czasów PRL, będzie tylko pamiątką nie zawsze przychylnych OSP czasów i władz. Teraz jest dużo lepiej, a mieszkający w Grodzisku wójt Jaszczuk sam zapisał się do OSP. Ale nie za to otrzymał statuetkę Floriana, bo strażakom najbardziej potrzeba uznania i pieniędzy. Grodziszczanie nie mogą już narzekać, bo w remizie mają salę weselną, a ta daje stałe dochody.
Zanim jednak goście zobaczyli jej wykwintny wystrój, oddali się przyjemnościom wbijania 69 gwoździ fundatorów sztandaru i jego uroczystym przekazaniu pocztowi jubilatki.
Zaangażowanie grodziskich strażaków zostało docenione przez zarząd główny OSP, który odznaczył jednostkę medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Nie tylko, identyczny zaszczyt spotkał Henryka Gójskiego, a złotym Znakiem Związku odznaczono Mariana Sekulara i Jerzego Trojanowskiego. Jako pierwszych odznaczono także brązowymi krzyżami zasługi od prezydenta RP, które przyznano Zygmuntowi Kasce z Cegłowa i Janowi Suszyńskiemu.
Więcej druhen i druhów miało zasługi dla pożarnictwa. Na złoto zasłużyli Stanisława Gliwińska, Janina Gojska, Bogumiła Pisarzak, Stanisław Michalski, Stanisław Drabarek, Henryk Deska, Edward Mrozik, Kazimierz Osiński, Stanisław Pawlikowski, Tadeusz Rutkowski, Kazimierz Sęktas, Tadeusz Standziak, Czesław Talacha i Władysław Żmudzin, na srebro – Paweł Łoniewski, Wojciech Materka, Jacek Soszyński, Sebastian Standziak i Wojciech Witczak, a na brąz aż 24 osoby, a wśród nich 3 kobiety – Marianna Miszczak, Karolina Gałązka i Danuta Talacha.
Były i resortówki, czyli odznaki zasłużonych dla ochrony p-poż. MSW srebrne medale przyznało bryg. Pawłowi Parobczakowi i już emerytowi Stanisławowi Maciejcowi, a brązowe otrzymali Sławomir Makowski, Artur Zalewski, Andrzej Gadomski, Wiesław Osica i Ryszard Szczurowski.
Na koniec zostawiono statuetki św. Floriana, które oprócz wójta Jaszczuka z rąk Antoniego J. Tarczyńskiego otrzymał kapelan Zenon Wójcik i lokalny przedsiębiorca Dariusz Górski.
Podczas uroczystości nastąpiło wręczenie awansów na wyższe stopnie służbowe strażakom z KPP w Mińsku, która właśnie obchodzi 20-lecie powstania.
Po prawie trzech godzinach ceremonii na kostkę przed remizą wkroczyły dzieci z repertuarem – jak rzekła dyrektor Ptaszyńska – narodowym. Rzeczywiście, zaśpiewały patriotycznie i zatańczyły poloneza, ale przebojem okazały się maluchy, których żywiołowy krakowiak wszystkich rozbawił do łez. Tu brylowali chłopcy, co może tylko dobrze wróżyć OSP w Grodzisku.
Zwieńczeniem uroczystości był wystawny obiad, którym prezes Jarosław Osiński częstował zacniejszych gości, natomiast pozostałym wystarczyła równie smaczna, bo strażacka grochówka. Wszyscy na takie rarytasy zasłużyli. Goście – prezentami i życzeniami, a strażacy rocznicową musztrą i kończącą uroczystości defiladą.

Numer: 2012 22   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *