Omnibus SP i Supergimbus 2012

Gimnazja mają gimbusa, a szkoły podstawowe – omnibusa. To dodatkowe sprawdziany wiedzy uczniów powiatu mińskiego, ale tylko najlepszych i niekoniecznie z najstarszych klas. Nic dziwnego, że prestiż konkursów organizowanych przez Kopernika i Salezjan rośnie, choć nie przekłada się na wybór dalszego kształcenia lub ułatwienia w dostaniu się do szkoły

Omni-mądrale

Omnibus SP i Supergimbus 2012 / Omni-mądrale

Na piątą edycję powiatowego konkursu wiedzy dla szkół podstawowych Omnibus 2012 grono uczniów i ich opiekunów przybyło do mińskiego Kopernika. Na 28 zawodników z klas I-III i 29 uczniów z klas IV-VI z niecierpliwością czekali w sali gimnastycznej organizatorzy konkursu, a szczególnie odpowiedzialne za przygotowanie i przeprowadzenie: Elżbieta Gajda, Barbara Perzyna, Edyta Dobrowolska, Sylwia Ptaszyńska i Beata Sasin-Kielczyk, a w klasach starszych – Małgorzata Nowicka, Bożena Polkowska i Małgorzata Szczęsna.
W klasach młodszych rywalizacja wśród uczniów polegała na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań, za które w sumie można było uzyskać 34 punkty. Do finału przeszło troje najlepszych zawodników. Ich zadaniem było odpowiedzieć na dziewięć pytań w trzech rundach. Najlepiej poradziła sobie Marta Wojtan z SP-3 w Sulejówku, natomiast o II i III miejsce konieczna była dogrywka pomiędzy Sebastianem Góreckim z SP w Rudzie i  – jak się okazało – skuteczniejszym przed metą  – Łukaszem Bziukiem z salezjańskiej SP w Mińsku.
Organizatorki z klas IV-VI przygotowały aż sześć rund, w każdej po pięć pytań z aż 19 dziedzin, które losowały przygotowane do tej roli uczennice klasy IVA. Do kolejnych rund przechodzili wszyscy zawodnicy, otrzymując po jednym punkcie za prawidłową odpowiedź.
Wśród starszych uczestników konkursu rywalizacja obyła się bez dogrywki. Okazało się, że najwięcej punktów na swym koncie zgromadziła uczennica Kopernika, Julia Antosiewicz, drugie miejsce zajęła Natalia Sikorska z SP w Wiciejowie, a trzecie miejsce przypadło ex equo Martynie Kłoczewiak z SP w Starej Niedziałce oraz Jakubowi Drożdżowi, uczniowi klasy V SP w Grzebowilku.
Każdego dnia konkursu po zaciętej rywalizacji miała miejsce krótka przerwa, podczas której organizatorzy przygotowywali dyplomy dla zwycięzców, a zawodnicy i ich opiekunowie mogli zregenerować swoje siły.
Po przerwie następował najważniejszy moment, czyli wręczenie dyplomów za udział i drobnych upominków uczestnikom konkursu, podziękowań ich opiekunom oraz dyplomów i nagród książkowych dla najlepszych, a statuetek zdobywczyniom tytułu Omnibusa 2012.
Nieco później o laury walczyli najlepsi gimnazjaliści z powiatu, którzy zjechali do salezjańskiego gimnazjum na szóstą edycję Supergimbusa. W szranki na wiedzę stanęło 14 zawodników, wspieranych przez swoich opiekunów i wiernych kibiców, dla których organizatorzy również przewidzieli nagrody.
Aby zdobyć prestiżowy tytuł najlepszego gimnazjalisty w powiecie i mieście, musieli odpowiedzieć na 18 pytań z 9 dziedzin naukowych – języka polskiego, historii, matematyki, fizyki, chemii, geografii, biologii, informatyki i religii. Losowało je jury, w którego składzie oprócz Urszuli Soroki z powiatu, nauczyciela Piotra Urbaniaka zasiadł również uczeń z Macierzanki, której podopieczną w zeszłym roku okrzyknięto Supegimbusem.
Już po trzech rundach wiadomo było kto awansuje do finału. Największą liczbę punktów zdobyli Daniel Książek z Pustelnika, Patrycja Przesmycka z Kałuszyna i Łukasz Zajma z Wielgolasu. Na nich czekała dodatkowa seria pytań z ich ulubionych dziedzin. Łukasz wierny był matematyce, Daniel – historii, a Patrycja mieszała kategorie, lawirując między polskim a geografią. Ostatecznie ta jedyna finalistka znalazła się na trzecim miejscu, dzierżąc w rękach odtwarzacz Intenso. W punktacji lekko wyprzedził ją Daniel i to jemu przypadło srebro oraz 7-calowy tablet. Nieco większy, bo 8-calowy zdobył natomiast Łukasz – tegoroczny Supergimbus.
Wśród finalistów zabrakło mińszczan, dla których burmistrz przygotował dodatkową nagrodę i tytuł najlepszego gimnazjalisty w mieście. Tutaj wszystko rozstrzygnąć musiała dogrywka, bo Daniel Oklesiński z Macierzanki i Wadim Wawrzeńczak z GM-2 zdobyli jednakową liczbę punktów. Po krótkiej serii pytań to właśnie Daniela okrzyknięto mińskim Supergimbusem i wręczono mu aparat cyfrowy, a Wadim cieszyć mógł się z nagrodzonego, najgłośniejszego na konkursie dopingu swoich kibiców.

Numer: 2012 22   Autor: J. Zbigniew Piątkowski, Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *