Mienia otwarta

Przed rokiem Dom Pomocy Społecznej św. Józefa w Mieni włączył się w obchody europejskiego roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. W harmonogramie obchodów znalazły się wówczas m.in. dni otwarte DPS służące integracji i zwiększeniu wiedzy lokalnej społeczności o usługach socjalnych świadczonych przez placówki stacjonarne. W niedzielę, 13 maja św. Józef po raz trzeci otworzył swoje podwoje, ale tym razem pod hasłem solidarności międzypokoleniowej

Jedność pokoleń

Mienia otwarta / Jedność pokoleń

Idea wspólnoty w życiu społecznym jest odpowiedzią na europejski rok aktywności osób starszych i solidarności międzypokoleniowej. Nic więc dziwnego, że niedzielna impreza, zorganizowana przy współpracy z Sigmą zgromadziła około 300 gości, wśród których znalazła się zarówno młodzież z pobliskich szkół podstawowych i gimnazjów, ośrodka szkolno-wychowawczego z Mińska z Jadwigą Karpińską, przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół emerytów z Kotunia i Mrozów oraz mieszkańcy sąsiedniej Jedliny.
Dobry początek zapewnił zespół wokalno-instrumentalny miejscowych mieszkańców, potem swoje umiejętności i talenty zaprezentowali przybyli goście. Szczególną uwagę przykuła żonglerka piłką nożną gimnazjalisty Krystiana Wójcika. Wspaniałe doznania zapewniły również refleksyjno-humorystyczne fragmenty prozy recytowane przez Karolinę Czerwińską i Julię Stankiewicz, śpiew Karoliny Zwierz i gra na saksofonie Daniela Macudzińskiego. Tęczowe barwy pląsających dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Mińsku rozgrzały serca, łagodząc skutki chłodnego powietrza.
Kolejne godziny wypełniła wspólna zabawa taneczna przy akompaniamencie zaprzyjaźnionego zespołu Zbigniewa i Małgorzaty Gańków.
W tym czasie pracownicy socjalni i terapeuci przedstawiali zainteresowanym ofertę domu, oprowadzali chętnych po placówce i zachęcali do nawiązania współpracy wolontaryjnej. Można było podziwiać (na razie bez kupowania) prace będące efektem terapii zajęciowej, przejrzeć kronikę DPS św. Józefa w Mieni, zapoznać z bogatą historią placówki i porozmawiać z mieszkańcami. Wśród gości dyrektor Małgorzaty Chwedoruk był wicestarosta Krzysztof Płochocki, Halina Guzowska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, kapelan DPS ks. Marek Chociej, ks. Dariusz Cempura proboszcz z Cegłowa, była dyrektor Barbara Wilk i jedyny dziennikarz – autor tegoż artykułu.
Była również siostra Judyta z sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze. Przedziwnej, czyli Córki Boga Ojca, Matki Syna Bożego i Oblubienicy Ducha Świętego. Zakonnica zachęcała do pielgrzymowania, bo modląc się w sanktuarium można wyprosić sobie i innym wiele łask, w tym przemianę serca. Warto, bo to tylko 30 km, czyli pól godziny jazdy.
Wszystkim z pomocą służyły wolontariuszki – mińskie studentki. Gorące smakołyki z grilla oraz ciasta przygotowane w ramach terapii zajęciowej dopełniały udanej całości, której nie zepsuła popołudniowa chłodna i deszczowa aura.

Numer: 2012 21   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *