Kałuszyn czytelników

W poniedziałek, 7 maja  w kałuszyńskiej bibliotece rozpoczęło się wielkie święto miłośników książki i bibliotekarzy, czyli IX  Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. – Już od ośmiu lat włączamy się w tę akcję, udowadniając swoimi działaniami, że biblioteka jest miejscem atrakcyjnym a bibliotekarze otwarci i przyjaźni w  stosunku do wszystkich grup wiekowych i osób o różnych zainteresowaniach i gustach – mówi dyrektor MBP Anna Andrzejkiewicz. Nie bez racji, bo atrakcji w tym roku nie brakowało...

W sedna gustów

Kałuszyn czytelników / W sedna gustów

Hasło biblioteki ciągle w grze jest nie tylko nawiązaniem do piłkarskiego Euro, bo pozwala także uświadomić miejsce biblioteki w społecznej infrastrukturze. To automatyzacja zbiorów, zmodernizowany budynek, wprowadzenie nowych nośników treści i oferta form upowszechniania czytelnictwa powodują, że usługi czytelnicze są na coraz wyższym poziomie i zyskują uznanie rzeszy odwiedzających je osób.
Kałuszyńskie granie rozpoczęło się już 7 maja, organizując spotkanie z Andrzejem Markiem Grabowskim – autorem książek, tekstów, piosenek, programów telewizyjnych dla dzieci (Tik Tak, Budzik, Ciuchcia), współzałożycielem zespołu Fasolki. Zaproszeni uczniowie klas trzecich SP w Kałuszynie mieli możliwość wcielić się w role znanych telewizyjnych bohaterów, a pisarz odpowiadał na zadawane pytania, wpisywał pamiątkowe dedykacje oraz rozdawał autografy.
– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zaprosiliśmy znanego wszystkim redaktora naczelnego tygodnika, „Co słychać?” Zbigniewa Piątkowskiego. Nasz gość opowiadał z wielką pasją i nostalgią o swoim życiu i wielkiej miłości do poezji. Wspominał o swoich muzach i warsztacie pisarskim w luźny, niebanalny i pełen dygresji sposób – wspomina dyrektor Andrzejkiewicz. – Przedstawił swą twórczość zebraną nie tylko w tomikach Rozstaje i Nienasycenie, ale także za pomocą multimediów, pokazując muzyczną interpretację wierszy przez artystów występujących na festiwalach autorów MIVENA. Jak się okazało, pan Zbigniew jest osobą otwartą i z poczuciem humoru, co zebranym przypadło do gustu. Zjednał sobie sympatię wśród uczestników spotkania tym, że był sobą, nie udawał, nie tworzył bariery, ale z humorem i uśmiechem wprowadził wszystkich w świat swojej poezji. Na zakończenie mistrz pióra podpisywał swoje książki, była wspólna fotografia, kwiaty i brawa.
Tak było, więc tym bardziej dziękuję za miłe przyjęcie...
A w kolejnym dniu obchodów działania czytelnicze przeniosły się do parku, gdzie burmistrz Marian Soszyński czytał przedszkolakom o przygodach Koziołka Matołka  przy cokole odlewu koziołka – herbu Kałuszyna. Były zabawy plastyczne na powietrzu pod hasłem „Portret bohaterów kredą na asfalcie”, a podczas imprezy działali wolontariusze z miejscowego gimnazjum: Magdalena Walędzka, Katarzyna Dąbrowska, Kinga Kołacz, Katarzyna Tkaczyk, Arkadiusz Sobiech i Jan Boruciński.
Biblioteka ciągle w grze, więc wspólnie z prezesem Victorii Dariuszem Przybyłko przygotowali atrakcje sportowe. Gościli Radosława Gielo z Polskiej Agencji Prasowej, który jeździ wraz z reprezentacją Polski w piłce nożnej na zgrupowania oraz Jerzego Podbrożnego – menadżera piłkarskiego. Zebrani na placu fani piłki nożnej zadawali pytania, niekoniecznie związane z futbolem, a najlepsi w quizie zdobyli gadżety kibica reprezentacji. Konkurs żonglerki wygrał Igor Lipka, zaś w kategorii OPEN ze 134 podbiciami – Przemek Milewski.
Kolejne dni to bibliotekarski rajd rowerowy przez Patok, Gójszcz, Grodzisk, Skrudę i Nowe Groszki, by dotrzeć na piknik i przy ognisku prowadzić rozmowy o książce, aktywnym wypoczynku i roli bibliotekarzy.
I tak podczas wspólnego biesiadowania po godzinie 20.00 rozpoczęli drugą część imprezy, czyli noc bibliotek, na którą przybyli również radni – Waldemar Mroczek, Janusz Dmowski i Piotr Gójski, sponsor Grzegorz Nowak oraz zaprzyjaźnieni z biblioteką seniorzy z Jadwigą Milewską.
Ostatniego dnia obchodów pogoda pokrzyżowała plany, więc teatrem stała się sala gimnastyczna. Tutaj Maska z Krakowa zaprezentowała najmłodszym czytelnikom przedstawienie o złośliwościach jej królewskiej mości.
To był tydzień pełen obfitości, a w sedna gustów trafiało piec pań – Beata Piotrzkiewicz, Anna Pełka, Bożena Dąbrowska, Izabela Borucińska pod wodzą Anny Andrzejkiewicz.

Numer: 2012 21   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *